Počasí dnes1 °C, zítra2 °C
Sobota 23. listopadu 2024  |  Svátek má Klement
Bez reklam

Den linky 155 si připomenou i záchranáři z Vysočiny. Přečtěte si, jak postupovat při volání na tísňovou linku

Zdravotní záchranáři, a to nejen ti z Vysočiny, 15.5., tedy už zítra, oslaví Den linky 155. Asociace zdravotnických záchranných služeb má za loňský rok jeden nelichotivý rekord. Eviduje totiž celkem téměř 1 228 tisíc výjezdů.

„Je to rekordní údaj, který představuje nárůst o více než 60 tisíc výjezdů (5 procent) oproti předchozímu roku. Nárůst v loňském roce zaznamenala naprostá většina zdravotnických záchranných služeb. Posádky tak každou hodinu vyjížděly k pacientům v průměru 140krát, to znamená více než dva výjezdy za minutu. Nejnáročnější rok v celé své historii má za sebou i Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina, která vůbec poprvé pokořila hranici padesáti tisíc výjezdů a ošetřila bezmála třicet čtyři tisíc pacientů," shrnul Petr Janáček, mluvčí Krajské záchranné služby Kraje Vysočina.

Operátoři zdravotnického operačního střediska v Jihlavě za rok 2022 odbavili dohromady bezmála půl milionu hovorů. Jen na tísňové lince 155 jich přijali skoro 99 tisíc, což je o sedm a půl tisíce více, než v roce 2021.

V roce 2022 vyjíždělo k pacientům v rámci celé ČR celkem 612 výjezdových skupin zdravotnických záchranných služeb, které k pacientům vyrážely z 318 základen. Za každým takovým výjezdem záchranářské nebo lékařské posádky k pacientům je v naprosté většině případů tísňová výzva přijatá prostřednictvím linky 155 na některém ze 14 zdravotnických operačních středisek. Ta jsou rozmístěna po jednom v každém kraji a v hlavním městě.

„Zde jsou volající spojeni během několika sekund s dispečerkami a dispečery – profesionálními zdravotníky, kteří na základě poskytnutých informací rozhodují o vyslání posádek a pomáhají volajícím svými radami při poskytování první pomoci. Dispečeři jsou tedy prostřednictvím telefonu a svého hlasu prvními zdravotníkem na místě a jsou zásadní součástí řetězce přežití pacientů," dodává mluvčí Janáček.

Jak správně postupovat při pomoci druhým a volání na linku 155?

  • Na prvním místě je bezpečnost samotných zachránců. Než začneme komukoliv pomáhat, vždy je důležité se na pár sekund zastavit a zamyslet se, jestli nám nehrozí nějaké nebezpečí.
  • Zdravotnickou záchrannou službu volejte vždy, když si nejste jistí, zda danou situaci zvládnete vlastními silami. Ne každé volání musí nutně skončit výjezdem záchranné služby, ale třeba „jen“ užitečnou radou.
  • Pokud se rozhodnete pomoc v případě ohrožení zdraví zavolat, vždy vytočte přímo tísňovou linku 155. Případně využijte bezplatnou aplikaci Záchranka.  Nejdůležitější informací, kterou operátor potřebuje vědět, je adresa – tedy místo, kde se nacházíte.
  • Pak přenechejte iniciativu na operátorovi – odpovídejte na otázky, nechte se vést a nikdy nezavěšujte jako první. 
  • Nemusíte mít strach, protože i laika dokážou profesionálové na tísňové lince navést k poskytnutí účinné první pomoci. Není to nic těžkého, díky jejich radám zvládne pomoci opravdu každý a nakonec zjistíte, že k záchraně života nepotřebujete víc než svoje dvě ruce.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Tomáš Kaser | Zdroj Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina

Štítky den, linky, 155, pomoc, zdravotník, záchranář, sanitka, zdraví, Kraj Vysočina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Den linky 155 si připomenou i záchranáři z Vysočiny. Přečtěte si, jak postupovat při volání na tísňovou linku | Zdraví | Zprávy | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.