čtvrtek 30. června 2022 Šárka

Den melanomu v Jihlavě: Sedm podezření na nádor, nejmladší vyšetřenou byla pětiletá holčička

Více než stovku pacientů zvládly vyšetřit lékařky v čele se Zuzanou Nevoralovou na kožním oddělení jihlavské nemocnice v rámci letošního Dne melanomu. Ten se konal po třech letech, důvodem nucené přestávky byla covidová omezení.

Evropský den melanomu se připomíná od roku 2001. Jedná se o celoevropskou edukativní kampaň k prevenci kožních nádorů, jejíž nejúčinnější cestou je osvěta, která vede lidi k tomu, aby prováděli samovyšetření, chránili se proti slunci a zároveň aby chodili na pravidelné preventivní prohlídky kůže. 

Předem objednaní pacienti na místě podstoupili pohovor s lékařem a bezbolestné a jednoduché vyšetření dermatoskopickým přístrojem. „Dostali letáčky s návodem, jak vyšetřovat svoje útvary na kůži, a vzorky prostředků k ochraně proti slunci,“ jmenuje Monika Zachrlová, mluvčí Nemocnice Jihlava.

U devíti pacientů bylo doporučeno vyříznutí některého z útvarů na kůži, z toho u sedmi bylo podezření na přednádor či nádor. Patnácti pacientům bylo doporučeno další sledování na některé z kožních ambulancí pro atypické melanomové névy neboli hnědá „znaménka“ nebo pro kožní nádor v předchorobí.

Nejmladší vyšetřenou byla pětiletá dívka, nejstarší pak žena ve věku 82 let. Více zájemců tvořily ženy (60 %) ač s menší převahou než v minulých letech, kdy ženy tvořily kolem dvou třetin vyšetřených osob. „Hlavním smyslem Dne melanomu není vyšetřit všechny zájemce z Jihlavy a okolí, ale upozornit veřejnost, že je nutné kontrolovat si útvary na kůži a důsledně se chránit před sluníčkem,“ upozorňuje lékařka Zuzana Nevoralová.

Melanom je nejčastějším a nejnebezpečnějším druhem rakoviny kůže. Rakovina kůže patří v dnešní době k nejfrekventovanějším nádorovým onemocněním. Melanom je zhoubný nádor vycházející z pigmentových buněk – melanocytů, které se začnou nekontrolovatelně množit.

Nejvíce se vyskytuje na kůži, ale prakticky může vzniknout v jakékoliv tkáni (sliznice, oko). Nejčastěji se melanom objevuje na kůži, která je vystavována slunečnímu záření. Až polovina těchto kožních nádorů vzniká z mateřských pigmentových skvrn - takzvaných znamének. Proto je tak důležité jejich pravidelné odborné vyšetření. 

Další zájemci se mohou domluvit na vyšetření v libovolné kožní ambulanci již mimo Nemocnici Jihlava.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Fakultní nemocnice Brno

Štítky melanom, kůže, vyšetření, znaménka, Nemocnice Jihlava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.