Prevence je základ. Toto známé rčení na sto procent platí také u karcinomu plic, který je nejčastějším typem nádorového onemocnění plic. Havlíčkobrodská nemocnice, konkrétně její plicní ambulance, se nyní zapojila do pilotního projektu s názvem Program časného záchytu karcinomu plic, jehož hlavním cílem je včasná a přesná diagnóza a následná léčba.
„Karcinom plic může být částečně geneticky podmíněn, ale hlavní příčinou vzniku jsou vnější faktory, zejména kouření. Část populace má bezpříznakový průběh a dostaví se k lékaři pozdě, v době kdy nelze již nádor operativně řešit,“ říká primářka plicního oddělení Romana Švecová.
Jak již bylo řečeno, primárním cílem časného záchytu karcinomu plic je včasná a přesná diagnóza daného onemocnění, která povede v kombinaci s vhodnou navazující léčbou ke snížení mortality v důsledku tohoto onemocnění. „Časný záchyt onemocnění bude dále spojen s programem odvykání kouření, což povede k snížení nádorové i nenádorové morbidity. Důležité je zachycení karcinomu v rané fázi onemocnění, kdy má léčba největší účinek a nádor je operovatelný a bez metastáz v okolních tkáních,“ dodává Petra Černo, mluvčí havlíčkobrodské nemocnice.
Do uvedeného projektu se mohou zapojit kuřáci od 55 do 74 let, kteří kouří dvacet a více let dvacet cigaret denně. Mohou to být i ti, kteří přestali kouřit před méně než 10-15 lety, ale byli to denní kuřáci dvaceti cigaret po dobu dvaceti let nebo třeba čtyřiceti cigaret po dobu deseti let.
Zájemci o projekt potřebují doporučení od svého praktického lékaře a také podepsaný souhlas se zpracováním osobních údajů a řádně vyplněný dotazník, který bude vydán na plicní ambulanci. „Telefonní číslo na plicní ambulanci je 569 472 450. Pacient bude v naší ambulanci objednán k funkčnímu vyšetření, RTG plic a následující den bude pozván k zhodnocení výsledků a vyšetření pneumologem,“ dodává mluvčí nemocnice Petra Černo.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.