Hlavně pro děti je nepříjemný jakýkoliv pobyt v nemocnici. V Pelhřimově proto přišli s nápadem setkávat se se zdravotním klaunem. V této epidemiologicky nepříznivé situaci zatím pouze on-line, a to každou středu v herně dětského oddělení tamní nemocnice.
Dříve klaun docházel dvakrát do měsíce přímo na oddělení, ale vzhledem k epidemiologické situaci se s dětmi spojuje každou středu on-line. Poprvé se přenos uskutečnil na začátku února. „Vlastní klauniáda začíná v půl desáté a měla by trvat deset, patnáct minut. Často se nám však stává, že se čas protáhne i na půl hodiny. Rozhodující jsou reakce dětí,“ sdělila vychovatelka Alena Habichová.
Klauniáda se koná v rámci výchovného procesu příspěvkové organizace ZŠ a MŠ při zdravotnických zařízeních Kraje Vysočina. Předmětem činnosti je zajistit výchovu a vzdělávání dětí a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami dočasně umístěných ve zdravotnickém zařízení. Děti do mateřské školy a školního klubu v pelhřimovské nemocnici dochází po vzájemné domluvě se zdravotnickým personálem s přihlédnutím k aktuálnímu zdravotnímu stavu pacienta. „Denní činnost se řídí podle zájmů dětí. Většinou vyrábíme různé výrobky, malujeme, čteme si, aktivit je hodně,“ uzavřela Alena Habichová.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
A nebylo by pro dětské pacienty lepší, kdyby daná nemocnice respektovala zákon o zdravotnictví a umožnila pobyt rodiče (zákon. zástupce)? I v současné době totiž platí pro nezletilé a jejich zákon. zástupce výjimka ohledně “návštěv”.