V životě každého z nás může někdy nastat situace, že bude muset zavolat na tísňovou linku 155. Se začátkem hovoru se ihned aktivuje záchranný řetězec zdravotnické pomoci a k volajícímu nebo jeho blízkému co nejrychleji míří profesionální záchranáři. Přečtěte si nejdůležitější pravidla, jak se chovat, a co naopak rozhodně nedělat, aby byla pomoc co nejefektivnější.
Po ukončení hovoru nikam neodcházejte, zůstaňte u postiženého a vyčkejte na příjezd záchranářů.
Při zhoršení stavu vědomí nebo dýchání volejte opět linku 155 a postupujte dle pokynů operátora.
Zajistěte, aby bylo místo události dobře přístupné. Pokud je to možné, vyšlete další osobu před dům, aby záchranářům usnadnila nalezení místa události. Ve večerních a nočních hodinách pak ulehčíte posádce orientaci tím, že necháte rozsvícená světla.
Může se stát, že vám zdravotnické operační středisko vyšle místo sanitky na pomoc vrtulník letecké záchranné služby. V takovém případě je vhodné zavřít dveře a okna domu či auta a označit místo zásahu, například máváním kusem látky. V žádném případě se k vrtulníku po jeho přistání nepřibližujte, hrozí riziko úrazu.
Pokud máte domácí mazlíčky, zavřete je. Záchranáři jsou pro ně cizími osobami a zvířata většinou nepoznají, že přichází s dobrými úmysly. Ve vypjatých situacích, které při záchraně života vznikají, mohou být pro zasahující posádku nebezpeční. Myslete na to, až budete čekat na příjezd záchranné služby. Výrazně tím usnadníte práci zdravotníkům a zároveň zvýšíte šanci na včasnou léčbu osoby, která jejich pomoc potřebuje.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.