úterý 14. července 2020 Karolína

Míří k vám záchranáři? Viditelně označte místo události a zavřete své domácí mazlíčky

V životě každého z nás může někdy nastat situace, že bude muset zavolat na tísňovou linku 155. Se začátkem hovoru se ihned aktivuje záchranný řetězec zdravotnické pomoci a k volajícímu nebo jeho blízkému co nejrychleji míří profesionální záchranáři. Přečtěte si nejdůležitější pravidla, jak se chovat, a co naopak rozhodně nedělat, aby byla pomoc co nejefektivnější.

  • Neodcházejte z místa události 

 Po ukončení hovoru nikam neodcházejte, zůstaňte u postiženého a vyčkejte na příjezd záchranářů.

  •  Sledujte základní životní funkce postiženého 

 Při zhoršení stavu vědomí nebo dýchání volejte opět linku 155 a postupujte dle pokynů operátora.

  • Usnadněte záchranářům orientaci v místě zásahu

Zajistěte, aby bylo místo události dobře přístupné. Pokud je to možné, vyšlete další osobu před dům, aby záchranářům usnadnila nalezení místa události. Ve večerních a nočních hodinách pak ulehčíte posádce orientaci tím, že necháte rozsvícená světla.

  • Letí k vám vrtulník letecké záchranné služby?

Může se stát, že vám zdravotnické operační středisko vyšle místo sanitky na pomoc vrtulník letecké záchranné služby. V takovém případě je vhodné zavřít dveře a okna domu či auta a označit místo zásahu, například máváním kusem látky. V žádném případě se k vrtulníku po jeho přistání nepřibližujte, hrozí riziko úrazu.

  • Pozor na domácí mazlíčky

Pokud máte domácí mazlíčky, zavřete je. Záchranáři jsou pro ně cizími osobami a zvířata většinou nepoznají, že přichází s dobrými úmysly. Ve vypjatých situacích, které při záchraně života vznikají, mohou být pro zasahující posádku nebezpeční. Myslete na to, až budete čekat na příjezd záchranné služby. Výrazně tím usnadníte práci zdravotníkům a zároveň zvýšíte šanci na včasnou léčbu osoby, která jejich pomoc potřebuje.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Foto ZZS Kraje Vysočina / Facebook

Štítky 155, telefonát, hovor, ZZS, zdraví

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.