Aktuálně

Přes Jihlavsko se budou přesouvat američtí vojáci, vjet do konvoje je zakázané více...

Zemřel bývalý náměstek primátora František Zelníček více...

Jihlavu dál svírají uzavírky. Nově jsou v Evžena Rošického, Fibichově a u zoo více...

Rok ve Francii. Tři středoškolačky z Vysočiny popisují studium a také život v hostitelských rodinách

Autoři | Foto Kraj Vysočina | Zdroj Kraj Vysočina

Natálie, Zoja, Anna a Barbora. Čtveřice studentek z gymnázia ve Žďáru nad Sázavou, Humpolci a z jihlavského gymnázia Ad Fontes, která si plní svůj sen. Tyto středoškolačky z Vysočiny celý školní rok studují ve Francii.

Všechny si podaly přihlášky do programu Rok ve Francii, prošly ústním pohovorem, nastoupily na francouzská gymnázia, ubytovaly se na internátu a u svých hostitelských rodin a nyní za sebou mají první trimestr studia. „Díky spolupráci Kraje Vysočina a Francouzského institutu v Praze (IFP) mají jedinečnou možnost absolvovat jednoroční středoškolské studium podle stejného školního rozvrhu jako jejich francouzští spolužáci," sdělila mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Barbora, Natálie a Zoja se podělily o zážitky spojené se začátky jejich studia ve Francii.

Barbora – Lycée La Fayette, Brioude

„Pro studování cizího jazyka je francouzský školský systém velice dobrý. Obsahuje hodně psaní a mluvení, které by mi v Česku připadalo zbytečné, ale na procvičení francouzštiny je to ideální. V hodinách se znalostmi nemám problémy. Nedbají tolik na množství informací, ale spíše na porozumění.

S hostitelskou rodinou jsme si okamžitě sedli. O víkendech se k nim těším. Opravdu si připadám, jako bych se vracela domů. Režim internátu a školy je trochu přísnější, všechno tu má daný čas a pro mě to je malinko jako pionýrský tábor. Ale všichni, kdo jsou za nás zodpovědní, jsou velice milí."

Natálie – Lycée polyvalent Pierre et Marie Curie, Neufchâteau

„Na životě ve Francii mě zaujaly čtyři věci. Jako první mě negativně překvapilo, že na internátu měsíc netekla teplá voda a nikdo s tím nebyl schopný nic udělat. Dále, kdykoliv jsem s něčím potřebovala pomoct, posílali mě z jedné budovy do druhé, každý mi říkal úplně něco jiného a nikdo vlastně nic nevěděl. Takový malý francouzský chaos. Pozitivně mě překvapilo, že oproti českým studentům jsou ti francouzští mnohem aktivnější v hodinách a nebojí se účastnit, i když jejich odpovědi nejsou vždy správné. Velmi rádi diskutují.

A jako poslední věc, která mě zaujala, je, že Francouzi se obecně více zajímají o ekologii a snaží se do svého každodenního života zakomponovat různá opatření pro větší udržitelnost naší planety."

Dlouhý školní den 

Zoja – Lycée Simone Weil, Le Puy-en-Velay

„Ve Francii mě nejvíce překvapila délka školního dne. Samozřejmě jsem o tom věděla, než jsem odjela, ale v šest hodin večer, kdy odcházím ze školy, je venku úplná tma a mám pocit, že je noc. Na druhou stranu, co mě velmi pozitivně překvapilo, jsou lidé. Všichni jsou milí a ochotní. Vysvětlují mi, jak věci fungují ve Francii a často se také zajímají o Česko, o kterém téměř nic nevědí. To také souvisí s tím, že ve škole probíráme pouze Francii, ať už v literatuře, historii nebo geografii. Líbí se mi poznávat fungování v rodině a jejich zcela odlišné zvyky a tradice." 

Program Rok ve Francii / Kraj Vysočina – Grand Est je určen pro středoškoláky studijící v Kraji Vysočina ve věku 15 až 17 let. Studijní pobyt je určen pro ty, kteří chtějí rozvinout a zlepšit své dovednosti ve francouzském jazyce, prohloubit své mezikulturní znalosti, poznat způsob života Francouzů a prožít obohacující zkušenost.

Přihlášky pro následující školní rok 2024/2025 je možné podávat do 29. února 2024. Více informací k programu Rok ve Francii / Kraj Vysočina – Grand Est lze najít na webu Kraje Vysočina. 

„Podmínkami jsou základní znalost francouzského jazyka (úroveň DELF A2), ale zejména chuť, zájem, odhodlanost, samostatnost a podpora ze strany rodičů. Studenti se učí podle stejných osnov jako jejich francouzští spolužáci, přes týden bydlí na internátě, o víkendech pak v hostitelské rodině. Náklady na roční studijní pobyt se pohybují kolem 120 tisíc korun. Na pokrytí části nákladů spojených s programem v partnerském regionu Grand Est může kraj poskytnout stipendium ve výši 50 tisíc korun," vyčíslila mluvčí Svatošová s tím, že peníze vyplácí po úspěšném zakončení školního roku.

Studenti jsou do programu každoročně vybíráni na základě výše zmíněného výběrového řízení.

Hodnocení článku je 68 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky studium, pobyt, stipendium, vzdělání, Francie, Kraj Vysočina

Komentáře

Milan Bürger

Tak mi připadá, že článek vygenerovala umělá inteligence. Doufám, že paní redaktorka je skutečná, z masa a kostí.

Úterý, 28. listopadu 2023, 13:01Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.