úterý 11. srpna 2020 Zuzana

Návrat do lavic bude pro 2. stupeň v kraji omezený. Vysvědčení se předá ideálně venku

V pondělí 8. června se mohou vrátit do škol také děti z druhého stupně. Školy na Vysočině plánují odlišné formy výuky – někde jen formou konzultací či třídnických hodin, jinde plánují výuku jednou týdně pro každý z ročníků. Zájem dětí o návrat do lavic je podle ředitelů podobný jako u dětí z prvního stupně, které mohou do školy chodit od 25. května. Pro rozdávání vysvědčení využijí školy také hřiště nebo zahrady.

Jednou z oslovených jihlavských škol je ZŠ Evžena Rošického, kterou navštěvuje přes 900 dětí, 500 z nich je z prvního stupně. Do školy jich teď pravidelně chodí 310. Žákům druhého stupně podle ředitele Františka Svobody umožní do konce školního roku alespoň třikrát do školy přijít. „Jinak by to nevyšlo, zájem v některých třídách je takový, že přijdou téměř všichni. Abysme se vešli do učeben a dodrželi všechny bezpečnostní předpisy, tak to asi víckrát nepůjde," řekl František Svoboda.

Vysvědčení bude jihlavská škola zřejmě rozdávat dva až tři dny, ideálně venku, pokud bude přát počasí.  

Do jihlavských škol se vrací polovina žáků. Výuka bude individuální a bez tělocviku

Do půlnoci 18. května se mohli žáci prvního stupně nebo devátých tříd základních škol přihlašovat k opětovnému nastoupení do výuky. Za začne příští pondělí, tedy 25. května. Výuka bude probíhat ve třídách, kde budou skupiny po maximálně 15...

Základní škola Švermova ve Žďáru nad Sázavou s asi 850 žáky z kapacitních důvodů nebude obnovovat pravidelnou výuku žáků druhého stupně. Každému ročníku ale vyhradí jeden den, kdy děti budou moci přijít například kvůli výměně učebnic. Podle vyjádření ředitele školy Jaroslava Ptáčka škola také nabídne po individuální domluvě konzultace. „Slavnostní vyřazení žáků 9. tříd letos škola zruší. Takto budou postupovat i ostatní školy ve městě,“ sdělil Jaroslav Ptáček.

Velký rozdíl mezi dětmi 

Škola v Jemnici na Třebíčsku se 447 dětmi bude zájem žáků z druhého stupně o návrat do školy zjišťovat až do pátku, kdy zároveň skončí s přípravou žáků 9. ročníků na přijímací zkoušky. Do konce školního roku už se budou deváťáci učit jen distanční formou. Nižší ročníky budou jednou týdně docházet na vyučování. Podle ředitele Zdeňka Hirta půjde především o procvičování látky tak, aby děti ve škole neprobraly víc učiva, než ty vzdělávané jen z domu. „Nůžky ve vzdělání by se tím jen dál rozevíraly. Už tak je velký rozdíl mezi dětmi, které doma pracují pod kontrolou rodičů či sourozenců, a mezi těmi, které doma dělají jen symbolicky," řekl Zdeněk Hirt. Rozdíly ukázal už návrat dětí z prvního stupně. „A to je navíc zájem rodičů o děti z prvního stupně vždycky daleko větší, i tak byly rozdíly mezi dětmi hodně velké," řekl Zdeněk Hirt.

Možnost návratu žáků druhého stupně do škol od 8. června je součástí uvolňování opatření proti koronaviru. Podle ministerstva školství si mohou školy program upravit dle vlastních možností. Dál pokračuje i výuka na dálku zavedená po uzavření škol 11. března. Na Vysočině byly tou dobou jarní prázdniny, takže se skutečně začalo distančně vyučovat 16. března.

POLITICKÁ KORIDA: Jsou jihlavské školy připraveny na případný návrat žáků druhého stupně?

Velkým tématem v souvislosti s koronavirovou krizí bylo školství, respektive návrat žáků do lavic. Trochu delikátní je situace u starších žáků, kde situace dosti otevřená ohledně dobrovolnosti docházky, počtu dní v týdnu, atd. A právě na druhý...

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Liberecký kraj | Zdroj ČTK

Štítky škola, druhý stupeň, návrat, koronavirus, výuka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.