Mnozí z vás možná neví, že v jihlavské Hluboké ulici vždy nesídlili jen úředníci magistrátu. Konkrétně dům s číslem popisným osm pamatuje praktiky gestapa i členů Státní bezpečnosti. Od roku 1932 do roku 1960 zde byla věznice, kterou bude připomínat nová pamětní deska. Ta bude odhalena 19. listopadu a ponese slova: Památce všech obětí, které zde byly vězněny v dobách totalitních režimů.
„Existuje mnoho míst, jejich historie stále není jasná. Avšak když se objeví nějaký nový střípek z minulosti, třeba podobné, jakou má dům v Hluboké ulici, teprve pak si člověk uvědomí, že svoboda není samozřejmostí a byla vykoupena velkým utrpením,“ uvedl náměstek jihlavské primátorky Martin Laštovička.
Slavnostní odhalení pamětní desky se uskuteční u příležitosti 30. výročí sametové revoluce 19. listopadu v 16:30, a to u domu v Hluboké ulici číslo osm. „Poté se v gotické síni jihlavské radnice od 17 hodin uskuteční promítání dokumentu Mlynáři od Babic, na které v 18 hodin naváže vernisáž stejnojmenné výstavy v přízemí jihlavské radnice u Městského informačního centra (hlavní vstup z Masarykova náměstí). Výstava bude v hale u Městského informačního centra přístupná až do 28. listopadu,“ zve za jihlavskou radnici Aneta Hrdličková.
Dům v Hluboké ulici s číslem popisným osm byl postaven v roce 1932 jako sídlo policejního úřadu. Místo pro provizorní vězení neoficiálně využívalo gestapo, a to jeden rok po začátku druhé světové války, poté se přestěhovali do budovy krajského soudu na Tolstého ulici.
Podle knihy Utajené dějiny Jihlavy 20. století od Martina Herzána zde tresty rozdávali i zlomení Češi, kteří si doslova „vylévali stejně nelidsky zlost na Němcích“. Po nich však přišla v roce 1948 Státní bezpečnost, která měla v domě vyšetřovnu až do roku 1960. Než se do budovy nastěhovali úředníci jihlavské radnice, byla zde státní projekční organizace Stavoprojekt.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.