pondělí 9. prosince 2019 Vratislav

Jihlavské krematorium má na kontě už 100 tisíc žehů. Provoz vyjde ročně na 7 milionů korun

Už 100 tisíc žehů proběhlo v jihlavském krematoriu, které provozují Služby města Jihlavy (SMJ). Žeh zemřelého s pořadovým číslem 100 000 se uskutečnil v pátek 27. září ve 12:50.

V krajském městě se koná za rok asi 1800 kremací. Průměrný počet obřadů je měsíčně 30 až 40.

„Důvodem klesání počtu žehů je zvyšující se věkový průměr občanů a pozvolný návrat k tradičnímu pohřbu do země. Zejména se to týká menších měst, městysů a obcí,“ vysvětluje možný pokles zájmu o kremace Martin Málek, mluvčí SMJ.

Česká republika je první na světě v počtu krematorií na množství obyvatel. Máme jich zde dvacet sedm. Dále je naše republika třetí na světě na přepočet obyvatel, co se týká poměrů žehů a pohřbu do země. 

V České republice je 74% žehů a 26% pohřbů do země.

 Jihlavské krematorium se začalo stavět v roce 1971. Objekt tehdy převzala a provoz zahájila organizace Technické služby města v roce 1976. V roce 1983 se uvedlo do provozu úložiště v urnovém háji a v témže roce byla zrenovována kremační pec.

Nová plynová pec a modernější prostředí 

„Počet žehů 20 tisíc se dosáhnul v roce 1984. Krematorium prošlo také rozsáhlou rekonstrukcí, která si vyžádala investici 10 milionů. To bylo v roce 1999. Začala zde fungovat nová plynová pec, která splňuje přísné emisní limity, velká obřadní síň změnila svůj vzhled, vybudovala se malá obřadní síň a zmodernizovalo se sociální zařízení a kanceláře. V srpnu roku 2006 dosáhl počet žehů 75  tisíc,“ popokračuje Málek.

V roce 2012 došlo k výměně sedaček v krematoriu, vybudování klimatizace a k rekonstrukci řídicího systému pece.

Náklady na provoz a údržbu krematoria jsou kolem 7 milionů ročně.

Foto Služby města Jihlavy

Štítky kremace, krematorium, žeh, úmrtí, SMJ

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.