Přibližně čtyři roky nabízí jihlavský útulek pro opuštěná zvířata, který má sídlo v Pístově, možnost venčení psů. Zájemce musí být starší 18 let a musí respektovat pravidla venčení. Podle vedoucího útulku Aleše Tomana je o tuto službu poměrně velký zájem. Vždy ale záleží na počasí a také na tom, jestli jsou v útulku v danou chvíli psi, kteří jsou vhodní třeba k venčení pro rodinu s dětmi.
„Je to velmi individuální, hodně záleží na tom, jaké je počasí, jestli jsou prázdniny, anebo jestli jsou v našem útulku vhodní psi i pro venčitele s dětmi. Jsou tedy dny, kdy přijde jeden člověk, a pak jsou dny, kdy se tu otočí i 30 lidí. Většinou se nám lidi na venčení vracejí více či méně pravidelně. Jen malá část k nám přijde jen jednou,“ vysvětluje na dotaz redakce vedoucí útulku Aleš Toman.
Do útulku chodí venčit pejsky lidé, kteří mají zároveň zájem o adopci určitého psa. Pokud si zvíře později z útulku nechtějí „odnést“, pak vhodného psa k venčení vybírají pracovníci útulku. „Není tak možné zaručit, že venčitel bude chodit pouze s jedním zvířetem. Pokud si spolu ale padnou do oka, snažíme se jim, pokud je to možné, vyhovět a dát zvíře, které si oblíbili. Není výjimkou, že se z takového člověka stane zájemce o adopci,“ doplňuje Toman s tím, že zájemci o venčení musí být 18 let a více, nebo musí být v doprovodu takové osoby.
Pokud je venčitel v útulku poprvé, tak se musí seznámit a pak podepsat pravidla venčení, u kterých pracovníci útulku trvají na dodržování.
Procházka s pejskem z jihlavského útulku standardně trvá jednu hodinu. „Pokud někdo plánuje delší trasu, je nutné se vždy individuálně domluvit s pracovníkem, který psa vydává na venčení,“ vysvětluje vedoucí útulku.
S pejsky se nesmí třeba na cyklostezku nebo do města. Pracovníci útulku venčitelům trasu doporučí tak, ale se vyhnuli nevhodným místům.
Venčení psů je v Pístově možné pouze ve všední dny. „V letním období od 8:00 do 17:00 tak, aby byl pes zpět v útulku do 18:00. V zimních měsících se pak doba upravuje podle viditelnosti. O víkendu ani ve svátky tato možnost není,“ dodává Toman.
Z venčení pejsků nemají radost jenom lidé, podle Aleše Tomana prospívá i samotným pejskům. „Jako největší přínos vidíme socializaci a kontakt s lidmi pro naše svěřence. Stejně tak i psychická únava a změna prostředí je pro ně dobrá. Je to možnost pro lidi seznámit se s více zvířaty a pro vážné zájemce o adopci poznat svého budoucího parťáka. V některých případech je více návštěv i podmínkou adopce,“ popisuje pozitivní stránku služby Toman.
V jihlavském útulku někdy musí řešit i nepříjemné situace v souvislosti s venčením, nejčastěji když se ze strany venčitelů nedodržují pravidla. „Dalo by se říci, že za ty čtyři roky bylo těchto situací poskrovnu, ale našly se,“ říká závěrem vedoucí jihlavského útulku Aleš Toman.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.