Asi každý chovatel koček se nejednou setkal s těžkou situací – s přemnoženými koťaty. Případně se rodině stane, že si kočku nemůže z jakéhokoliv důvodu nechat. A právě na ně myslí ve Skrýšově na Jihlavsku, kde před třemi lety zřídili první „babybox pro kočky“ – kočkobox. Díky němu se tak podařilo zachránit život mnoha kočkám.
První myšlenka na zřízení kočkoboxu přišla ve Skrýšově na Jihlavsku v létě roku 2015. „Tehdy jsme se vraceli z ošetření koček u veterináře a u vjezdu do našeho dvora jsme našli krabici s březí kočičkou. Někdo jí prostě zabalil jak balík a nechal ji položenou před vraty. Byla v septickém šoku, musela být okamžitě operovaná, koťata už bohužel zachránit nešlo, ale kočka díky panu doktorovi přežila. Dostala jméno Káťa a po rekonvalescenci jsme jí našli nový domov, kde se má báječně,“ vypráví o začátcích boxu pro kočky Táňa Homolková, provozovatelka útulku pro kočky.
Pak se čím dál častěji stávalo, že v útulku nacházeli různé klece nebo krabice s kočkami nebo koťaty u vchodových dveří nebo u vrat. V tu chvíli bylo provozovatelce Homolkové jasné, že nějaký box pro nechtěné kočky musí zřídit. „Pak už zbývalo jen dopilovat detaily a za pár měsíců byl box v provozu,“ pokračuje Táňa Homolková.
Lidé, kteří by box rádi využili, jej najdou velmi snadno. Je umístěn pod přístřeškem u vchodu do útulku. A na boxu visí přesné instrukce, jak při vkládání zvířete postupovat. „Pokud nálezci tyto instrukce dodrží, nemusí mít o vložené zvíře obavy, je tu voda i krmení. Dále jsou zde k dispozici prázdné formuláře přijímacího protokolu, který prosíme vyplnit. Údaje z formuláře jsou důležité pro následující evidenci přijatých koček. Jména nálezců nikde nezveřejňujeme, nicméně se nám stává, že tyto údaje lidé nevyplní a uvedou jen krátký popis kočky a místo nálezu. Z boxu kočky putují do takzvané karanténní místnosti, kde je čeká taková první vstupní prohlídka a zápis do evidence,“ popisuje provozovatelka kočičího útulku.
Kočkám jsou následně ošetřena případná zranění, a pokud je třeba, ihned putují k veterináři. „Podle zdravotního stavu tedy buď zůstávají v karanténě nebo jdou na marodku. V karanténě jsou případy klinicky zdravých koček, které zde tráví ochrannou lhůtu před umístěním do adopční místnosti mezi ostatní kočky. Na marodce pak máme kočky v léčbě. Je-li nový obyvatel útulku připraven k přemístění mezi ostatní kočky, o čemž se vždy radíme z naší paní veterinářkou, putuje do některé z adopčních místností. Odtud pak vyhlíží návštěvy a vybírá si své nové majitele,“ popisuje další kroky Homolková.
V tomto roce ve Skrýšově pomohli již třiceti kočkám. Díky propagaci na letácích či na webu nebo Facebooku se lidé podle Homolkové postupně učí, že nechtěné nebo nalezené kočky mohou dovézt k nim do útulku.
„Někdo nám je předá rovnou do rukou, rád se podívá, jak to v útulku vypadá. Potěšující zprávou je to, že se zvýšil počet koťat nalezených v boxu. Tato zvířata dříve byla nalezena po okolních silnicích nebo třeba zalepená v krabicích na zastávkách. Jsme moc rádi, že se nám náš nápad podařilo realizovat a box nám pomáhá zachraňovat kočky, které by mnohdy čekala krutá smrt,“ pochvaluje si Homolková.
Útulek ve Skrýšově má v současné době místo pro 250 koček. Podle záznamů útulku se třeba za předminulý týden přijalo 28 a zároveň našlo domov 23 koček. „Každá kočička má u paní doktorky vedenou vlastní kartu. V ní má popsán celý průběh péče v útulku – od přijetí až po adopci," říká provozovatelka útulku.
A kolik koček je ve Skrýšově aktuálně právě teď? „Čísla se de facto nonstop mění. Počet však málokdy klesne pod stovku, v sezoně, kdy se rodí nejvíce koťat, to je i více než 150 koček,“ uzavírá Táňa Homolková.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám