Hned ve třinácti třešťských rodinách se dnes pro zájemce otevřela takzvaná Betlémská cesta. Návštěvníci si mohou až do 2. února příštího roku přímo v domácnostech prohlédnout domácí vyřezávané betlémy a případně si popovídat s jejich tvůrci.
Betlémská cesta je v Česku unikátní, o prohlídku betlémů bývá velký zájem, na betlémy se přichází podívat stovky lidí.
V třešťských betlémech jsou zaznamenány nejen biblické příběhy, ale také kus místní historie. Příběh narození Ježíše Krista přenesla většina místních betlemářů na Českomoravskou vrchovinu. Odehrává se v krajině plné kopců, protkané potůčky a zamrzlými rybníky, kde nechybí pasoucí se ovečky, husopasky či koňské povozy. V některých však také na stráních rostou palmy. Lidé přinášející dary připomínají známé postavičky z města.
Na betlém se mohou lidé přijít podívat například do dílny na dvoře rodinného domu Evžena Hamtáka. Betlemář s předstihem betlém přestavěl, vyměnil starý mech, na konstrukci našrouboval pařezy a drátem připevnil stromovou kůru. Veškerý materiál - například pařezy či mech - sbírají betlemáři už od poloviny října.
Loni se přišlo na betlém k Hamtákům podívat asi 800 lidí. Letos v rodině očekávají podobnou návštěvu. „Musíte mít trpělivost, často lidi dorazí kolem poledne, když zrovna obědváme,“ řekl s úsměvem Hamták. Dělí prý zájemce zhruba na třetiny. „Třetinu lidí to hodně zajímá, vydržíme si povídat klidně i hodinu. Další jdou zkontrolovat, jak se betlém změnil od loňska, a poslední třetina přijela se zájezdem a jdou si víceméně splnit povinnost,“ doplnil betlemář.
Na webu města Třešť najdou lidé mapku se zastaveními, kde je možné betlémy vidět. S předstihem začala výstava v Schumpeterově domě v expozici Spolku přátel betlémů. Betlémy lidé najdou například také v Muzeu Vysočiny a na zámku, v kostele sv. Kateřiny a ve vestibulu sídla firmy Podzimek. Tři rodinné betlémy jsou od 1. prosince tradičně vystaveny také v Jindřišské věži v Praze.
Podle místostarostky Evy Požárové je Betlémská cesta největší turistickou atrakcí ve městě. Město očekává její zapsání na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám