Historik Zdeněk Jaroš a pracovník magistrátu Ondřej Stránský si dali za úkol zmapovat drobné památky v Jihlavě. Shromáždili o nich veškeré informace a sepsali je do nové publikace, která byla včera slavnostně pokřtěna v prostorách jihlavské radnice. Nese název Drobné nemovité památky a jiné architektonické zajímavosti města Jihlavy a je v ní popsáno celkem 358 objektů.
Knihu pokřtili spolu s autory primátor města Rudolf Chloupek a náměstek primátora Radek Popelka.
„Publikace může být zajímavá pro profesionály při práci, ale zrovna tak pro občany, kteří se zajímají o město,“ poznamenal historik Zdeněk Jaroš. „Jsou to třeba nenápadné věci, které ale také utvářejí město a jeho atmosféru. Byla by škoda na ně zapomínat, přehlížet je,“ řekl při křtu Ondřej Stránský, který se jako pracovník odboru správy realit jihlavského magistrátu přičinil o rekonstrukci a renovaci právě mnoha drobných památek.
Tato nová publikace je rozdělena do osmi kapitol, každá se věnuje konkrétnímu typu památek: A - poklony a kříže; B – pilíře, sloupy a kameny; C – pamětní desky, D – památníky a pomníky, E – sochy a plastiky, F – kaple, zvoničky, kašny, studny a mosty, G – hodiny, hroby a pohřebiště, kapitola H zaznamenává další nezařazené objekty.
Památky jsou zpracovány do hesel v abecedním sledu podle katastrů. Hesla obsahují 14–15 údajů: katastrální území, číslo parcely, GPS souřadnice, lokaci, vlastníka, fotodokumentaci, popis, nápis eventuálně s překladem, materiál, rozměr, a rejstříkové číslo, pokud je památka zapsána v ústředním seznamu kulturních památek České republiky.
„Publikaci o celkem 456 stranách k vydání připravily pracovnice magistrátu Jana Petrůjová a Jana Škrdlová, grafiku a sazbu zajistily Eva Bystrianská a Veronika Bracková. Náklad publikace je 300 kusů, k dostání je v Turistickém informačním centru na Masarykově náměstí za 550 korun,“ doplňuje Radek Tulis, mluvčí jihlavské radnice.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.