Sezona letních dovolených je sice ještě daleko, ale už nyní není od věci zkontrolovat si svoje cestovní doklady a případně si vyřídit nové, v klidu a bez front. Vydání cestovního pasu trvá několik týdnů a vyřízení „rychlopasů“, které se dříve vydávaly na počkání, dnes trvá týden. „Rychlopas“ vyjde zájemce na čtyři tisíce korun.
V roce 2015 za 1500 korun bylo možné takový „rychlopas“ vyřídit na počkání. Platil jen půl roku, ne do všech zemí světa na něj pouštěli, ale většině zapomnětlivců vytrhl trn z paty. Od loňska je všechno jinak, ministerstvo vnitra uvedené „rychlopasy“ zrušilo.
„Nahradily je cestovní pasy se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji s dobou vydání do 6 pracovních dnů,“ říká k „rychlopasům“ Radek Tulis, mluvčí jihlavské radnice. Tyto pasy mají dobu platnosti deset let, správní poplatek je čtyři tisíce korun, u dětí do 15 let je doba platnosti 5 let, správní poplatek činí dva tisíce korun.
„Pokud tedy zjistíte těsně před odjezdem do zahraničí, že nemáte platný cestovní pas, pořádně si za nový připlatíte. Co je horší, že se nový pas do odjezdu nemusí stihnout vyrobit. Pasy se odesílají do centrální výrobny cenin,“ upozorňuje vedoucí správního oddělení Magistrátu města Jihlavy Kateřina Škarková.
Není tedy od věci si dokumenty dát do pořádku už teď. Nyní si cestovní doklady lidé vyřídí bez čekání. „Navíc můžete využít možnosti elektronického objednání. S každým dalším týdnem blíže k dovoleným bude zájemců na chodbách úřadů přibývat,“ vyzývá Tulis.
Cestovní pas se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji se vydává s dobou platnosti 10 let, správní poplatek činí 600 korun, u dětí do 15 let se vydává s dobou platnosti 5 let a správní poplatek je 100 korun. Výrobní doba těchto pasů je do 30 dnů.
O cestovní pas lze zažádat kdekoli v ČR na obecních úřadech obcí s rozšířenou působností, podání není podmíněno místem trvalého pobytu.
„Připomínáme, že i malé dítě musí mít platný doklad totožnosti, a to buď cestovní pas nebo občanský průkaz, který se dá použít pro cestování po Evropské unii,“ dodává závěrem Kateřina Škarková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.