Aktuálně

Po bezbrankové remíze v Opavě se fotbalisté Jihlavy definitivně zachránili ve druhé lize více...

V Lukách se v sobotu střílelo. Místní se seznámili s boji z druhé světové války více...

Chodkyně přecházela na zelenou, mladý řidič ji při odbočování přehlédl a srazil více...

V Lukách bojoval také tančík vzor 33. Je jediný pojízdný svého druhu na světě

Autoři | Foto Martin Singr

Opravdovým skvostem sobotní rekonstrukce bojů z druhé světové války v Lukách byl tančík vzor 33 československé výroby. Ve chvílích, kdy byl tento stroj vystavený, těšil se značnému zájmu diváků, kterých do městyse zavítalo kolem tisícovky.

Unikátní bojové vozidlo blíže představil autor celé akce Tomáš Bartušek, loucký nadšenec do vojenské historie. „Je to doopravdy tančík, ale byl to vlastně první sériově vyráběný tank. Vznikl za první republiky v roce 1933, což lze odvodit už z názvu,“ popsal. Ve své době vzniklo v ČKD sedmdesát kusů s motorem Praga, dochoval se jediný. Je nepojízdný a součástí muzea vojenské techniky v Lešanech.

V Lukách nad Jihlavou si v sobotu připomněli boje z druhé světové války z regionálního pohledu. Dopolední generální zkouška a odpolední představení přilákaly dohromady kolem tisícovky diváků.

Stroj, který se představil v Lukách nad Jihlavou, je jediný pojízdný, jedná se však o repliku. V rekonstrukci válečného dění byl nejprve v rukách Čechů a rozháněl Henleinovce, následně ho používali Němci. „To není úplně výmysl, tančík se dokonce účastnil v roce 1945 bojů někde u rakouských hranic. Rusové z toho byli tehdy vyvedení z míry, báli se, protože to vůbec neznali,“ usmál se Bartušek.

Nicméně se tento stroj podařilo rychle zneškodnit, pancíře na něm byly slabé, měli čtyři až dvanáct milimetrů. Ze sta metrů na něj stačily pěchotní zbraně té doby. V regionu byly za války tančíky využívané ve vojenském prostoru jednotek SS okolo Střížova. Využívaný byl jako terč nebo pro zaučování řidičů vojenské techniky. Zajímavá je i cena, ve své době stál jeden tančík 131 200 korun.

Vozy Dodge měli Sověti

Dále byly v Lukách k vidění mimo jiné i americká auta Dodge, která za války Američani posílali Sovětům. Majitelé těchto veteránů je mají většinou v amerických barvách, i to se však podařilo zamaskovat tak, aby laik nic nepoznal. Přijel i náklaďák Ford, za války německý velitelský vůz nebo několik sajdkár. U jedné z nich trochu zlobila technika a majitel jí dlouho do noci opravoval, aby se další den mohla zapojit do dění. Měla se ukázat i unikátní pásová motorka, originál majitele z Vysočiny, ta se však nakonec do dění v centru Luk nezapojila.

Naopak historická stříkačka, kterou dříve měli hasiči v Lukách a nyní byla zapůjčená z Vysokých Studnic, přijela a dokázala dvakrát uhasit oheň.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky tančík vzor 33, unikát, 2. světová válka, boje

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.