Rekvalifikační kurz češtiny, který si akreditovala jihlavská organizace F Point, má první ukrajinské absolventy. Kurz dokončili v lednu. O výuku češtiny je velký zájem a do pětiměsíčního kurzu už nastoupili další uchazeči. Lepší znalost češtiny jim má usnadnit vstup na trh práce.
„Hlavně se věnujeme pomoci dětem ve školách i s domácí přípravou. S uprchlickou vlnou jsme se ale výrazněji zaměřili i na pomoc s češtinou dospělým. Akreditovali jsme si rekvalifikační kurz, který nedávno úspěšně dokončilo přes třicet lidí,“ řekla ředitelka organizace Dana Fiedlerová.
Kromě rekvalifikačního kurzu mohou zájemci v F Pointu absolvovat kurz, který jim pomůže lépe se orientovat v české společnosti. Se zvládáním školních povinností pomáhají dětem přímo ve školách asistenti. „A odpoledne chodí děti k nám. Máme kluby, kde děti doučujeme a seznamujeme s českým prostředím,“ sdělila Fiedlerová. F Point nabízí sociální služby jak českým rodinám, tak cizincům. Jejich integraci se věnuje dlouhodobě. Uprchlíci z Ukrajiny představují asi dvě třetiny všech klientů organizace.
F Point loni pomáhal více než čtrnácti stům ukrajinských uprchlíků. Od začátku války už jich bylo přes pět tisíc. Asi pětina jich služby organizace nadále využívá, především jsou to ženy a děti. „Z těchto čísel můžeme usuzovat jednak na pohyb uprchlíků z jiných nebo do jiných měst, případně zpátky na Ukrajinu, ale také na to, že mnozí péči, kterou jsme jim poskytli, využili k nalezení zaměstnání, školy a uspokojení dalších potřeb a již naše služby nepotřebují, protože se zařadili do společnosti,“ usoudila Fiedlerová.
Cestu k české společnosti otevírá i Ukrajinská kavárna. V přízemí domu na adrese Brněnská 20 je ve všední dny otevřená od 16:00 do 19:00. „Nejedná se o komerční záležitost, ale spíše příležitost ke konverzaci. Pokud by občané Jihlavy měli zájem popovídat si s Ukrajinci při čaji nebo kávě, uprchlíci by to velice ocenili, protože i když zodpovědně navštěvují kurzy češtiny, popovídání s rodilými Čechy jim pomůže daleko více, rádi se seznámí s novými lidmi,“ dodala Fiedlerová.
Pátek, 3. března 2023, 15:30
Už rok v Jihlavě funguje Ukrajinský dům, který poskytuje dočasný azyl uprchlíkům z Ukrajiny. Týdně jich, podle informací od ředitelky organizace F Point, jež pracuje s cizinci, ubytuje kolem dvaceti. Aktuálně v budově bývalého domu dětí a mládeže...
Na podpoře výuky českého jazyka ukrajinských dětí v mateřských a základních školách se podílí i Kraj Vysočina, řekla jeho mluvčí Jitka Svatošová. „Spolupracujeme s dalšími organizacemi na podporu ukrajinských uprchlíků - odborem migrační a azylové politiky, cizineckou policie a hlavně centrem na podporu integrace cizinců (CPIC), který poskytuje osobám odborné sociální poradenství, právní poradenství, kurzy českého jazyka, sociokulturní kurzy a jiné. Společně s CPIC plánujeme aktualizovat preventivní brožuru pro cizince, zajistit její překlad do ukrajinského jazyka,“ dodala Svatošová.
Na Vysočině s více než půl milionem obyvatel je nyní registrovaných 15 752 uprchlíků z Ukrajiny s takzvanou dočasnou ochranou. Je to obdobně jako před rokem, kdy jich bylo registrovaných zhruba o sto padesát méně. Téměř třetina z nich je nahlášená v Jihlavě. Vyplývá to z informací ministerstva vnitra.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.