S příchodem zimy a poklesem venkovních teplot vyvstává otázka, jak pomoci lidem, kteří žijí na ulici. S ní může pomoci Česká asociace streetwork (ČAS), která aktualizovala svou Mapu pomoci. Zájemci, kteří chtějí lidem bez domova pomoci, v ní najdou v rámci celé republiky přes 350 organizací a sociálních služeb. V mapě je s několika místy zahrnutý i Kraj Vysočina.
Čtvrtek, 11. ledna 2024, 09:50
Nové denní centrum s noclehárnou v Jihlavě využívá kromě mužů i několik žen žijících na ulici. Mají zajištěný samostatný pokoj a sociální zázemí. V nynějších mrazech je noclehárna s 18 lůžky obsazená, někteří lidé už také využili možnost přečkat noc...
ČAS mapu představila poprvé v roce 2019, a to v rámci kampaně Pozor, práce na ulici. Nyní ji každý rok aktualizuje, a i pro letošní zimu je nyní připravená, aby byla k dispozici všem, kteří hledají snadný rozcestník případné pomoci lidem na ulici.
„Ve dnech, kdy ve veřejném prostoru z řad zákonodárců zaznívá výzva k represivnímu postupu státní správy vůči lidem bez domova, bychom rádi upozornili na skutečný způsob ukončování bezdomovství, kterým je dobrá sociální politika státu, zajištění dostupného bydlení a podpora kvalitní sociální práce. Právě místa poskytování profesionální sociální práce, ale i místa podpory občanského sektoru snadno najdete na naší Mapě pomoci. Často se na nás obrací veřejnost s dotazy, jak reagovat, co dělat, když má ve svém okolí člověka bez domova. Dělá nám radost, že veřejnost není lhostejná. Sestavili jsme proto i souhrn třinácti tipů, jak lidem bez domova může pomoci kdokoli, kdo se chce,” vysvětluje Martina Zikmundová, ředitelka asociace.
Sobota, 16. listopadu 2024, 08:01
Na Vysočině jsou noclehárny pro lidi bez domova v krajské Jihlavě a ve Žďáru nad Sázavou. V Třebíči a v Havlíčkově Brodě mohou zájemci přečkat noc v teple na židli, pokud je venku hodně chladno. Z pěti největších měst v kraji zatím možnost ubytování...
Na Vysočině je v mapě zaneseno osm míst, která poskytnou pomoc lidem bez domova. Konkrétně je to v Jihlavě azylový dům v Čajkovského ulici, který spadá pod Středisko křesťanské pomoci, dále pak v Humpolci středisko Sociální rehabilitace v ulici Školní, to provozuje Charita Havlíčkův Brod. Dalším místem je Azylový dům v Havlíčkově Brodě v ulici B. Němcové, žďárská organizace na nám. Republiky, občanská poradna v Novém Městě na Moravě v ulici Drobného. Hned tři kontaktní místa jsou v Třebíči – azylový dům v ulici Vltavínská, azylový dům u ulici Heliadova a Charitní záchranná síť v ulici Leopolda Pokorného.
Jak Zikmundová doplňuje, kromě přímé pomoci lidem bez domova, do které se může alespoň drobným dílem zapojit každý z nás, potřebuje Česká republika pro zlepšení situace lidí bez domova i několik důležitých kroků na úrovni státu. „Jedním z nich je právě projednávaný zákon o podpoře bydlení, na který čekáme už řadu let. Nyní je před závěrečným projednáním v Poslanecké sněmovně a případně i v Senátu. Věříme, že se zákonodárcům podaří jej přijmout ještě v tomto volebním období a hlavně ve tvaru, který bude mít reálný dopad v terénu,” připomíná Martina Zikmundová.
Dále upozorňuje i na úspěšnost řady projektů pracujících s konceptem Housing first, které uskutečňují samosprávy řady českých měst s podporou státu, a potřebnost dostatečného a předvídatelného financování a řízení sítě sociálních služeb.
Zmíněnou mapu doprovází i souhrn 13 stručných tipů a doporučení, jak může veřejnost postupovat ve chvíli, kdy se v nejbližších setkají s lidmi bez domova, kteří by mohli potřebovat nějakou pomoc.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.