Počasí dnes23 °C, zítra28 °C
Čtvrtek 20. června 2024  |  Svátek má Květa
Bez reklam

Vandalismus trápí jihlavskou MHD. Cestující už také nabízeli pivo z donesené basy. Na řidiče byli agresivní

Vandalismus je problém, který vážně trápí jihlavský dopravní podnik. Odstraňování škod stojí ročně vyšší statisíce korun. Řešením ale není nahlásit nevhodné chování jiných cestujících řidiči, je potřeba volat policii.

„Neskutečně mě to trápí. Je to marný boj, jedna z věcí, na kterou jsem rezignoval v tom smyslu, že bude vždycky,“ pokrčil rameny šéf Dopravního podniku města Jihlavy Radim Rovner při dotazu na vandalismus.

Parciální trolejbus stojí okolo přes 13 milionů korun, záleží na výbavě, standardní vychází kolem 12 milionů korun.

Rovner popsal, že některé posprejování nejde odstranit, proto je potřeba pomalované skořepiny sedaček vyměnit. A za pět dní už zase vypadají jako předtím. „Na jednom voze teď byla prokopnutá bočnice, opravili jsme to a za týden se vůz vrátil s tím samým problémem,“ mrzí Rovnera.

V dopravním podniku je o člověka na úklidech více. Každou noc dvě uklízečky připravují autobusy a trolejbusy, aby tyto vozy mohly ráno vyjet, další čtyři zaměstnankyně se pak v denní směně věnují generálním úklidům, po kterých je vůz jako nový.

Řidič není strážce vozu

Řidič přitom nemůže problémy ve voze řešit. „Řidič není strážce vozu. V provozu má koukat dopředu, maximálně do zrcátek. Mám podněty, že řidič vlažně reagoval, ale on má instrukci volat městskou policii. Máme za sebou napadení řidiče, který byl tři měsíce v pracovní neschopnosti, revizorce vykloubili dvě prsty, to byl měsíc neschopnosti,“ vyjmenoval Rovner.

Jihlavskými trolejbusy a autobusy loni cestovalo 15,6 milionu lidí. To jsou čísla srovnatelná s rokem 2022.

„Doba, kdy řidič vylezl, řekl tady bude klid a všichni si sedli a dali ruce na kolena, jak to pamatuji ještě já, je bohužel za námi,“ dodal s tím, že v MHD jezdí strážníci i preventisté kriminality, kteří dohlížejí na dodržování pořádku zejména při revizi jízdenek.

V MHD se občas odehrávají i bizarní situace. „Městská policie před pár dny vyváděla dva cestující, kteří si do vozu přinesli basu piv, otevřeli si je a nabízeli cestujícím. Na první upomínku řidiče reagovali velice agresivně. Městská policie tam byla za sedm minut a ty lidi vyvedla, to by řidič neudělal, není to v jeho silách,“ sdělil Rovner zajímavou historku. Připomněl však, že podobné incidenty pak zapříčiňují zpoždění spojů.

„Každý druhý den to dáváme dohromady.“

Vandalové se nevyhýbají ani zastávkám. Pod Jánským kopečkem měla na podzim vyměněné plasty, před zimou se ještě čistila. Už je zase posperejovaná. „Vandalismus tady je a stojí nás to neskutečné peníze, které bychom radši investovali do zázemí řidičů nebo většího počtu spojů,“ vysvětlil Rovner.

Ještě horší situace je pak u terminálu Na Dolech. „Činnost těch lidí, kteří ho znečišťují nebo se snaží něco odcizit, stojí daňové poplatníky sto tisíc ročně. Každý druhý den to tam dáváme dohromady, aby to fungovalo,“ pokrčil rameny Rovner s tím, že tam často stojí vůz na konečně, a řidič tak na zastávku dohlíží.

Jihlavský dopravní podnik koupí dvanáct trolejbusů, budou stát skoro 160 milionů. Nově začne fungovat e-shop

Dopravní podnik města Jihlavy s pomocí dotací pořídí 12 nových trolejbusů. V ulicích krajského města by měly začít jezdit příští rok. Na zakázku s předpokládanou hodnotou okolo 158 milionů korun bez DPH dokončuje výběr dodavatele. Další chystané...

Velmi dobrá je v této věci spolupráce s městskou policií. Zhruba polovina vozů v provozu má kamerový systém, který se v případě potřeby dá použít, a k dispozici jsou také kamery ve městě. Už řadu případů se tak podařilo odhalit. „Často se také daří na základě vyhodnocení kamerového záznamu zpětně identifikovat pachatele vandalismu a ve spolupráci s policií následně objasnit jeho protiprávní jednání,“ řekl ředitel Městské policie Jihlava Stanislav Maštera.

Na dotaz Jihlavské Drbny následně vysvětlil, že vandalismus a poškozování veřejného majetku je častý problém, ale obvykle nesouvisí přímo s dopravním podnikem nebo veřejnou dopravou. „Co se týká četnosti zjištěných činů, obvykle se jedná o jednotlivé případy týdně,“ uzavřel.
 

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Dalibor Mašek

Štítky vandalismus, škody, peníze, úklid, Dopravní podnik města Jihlavy, policie, městská policie, Jihlava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Vandalismus trápí jihlavskou MHD. Cestující už také nabízeli pivo z donesené basy. Na řidiče byli agresivní | Společnost | Zprávy | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.