Počasí dnes23 °C, zítra28 °C
Čtvrtek 20. června 2024  |  Svátek má Květa
Bez reklam

Smutná premiéra roku 2024. Na Vysočině někdo otrávil dva orly mořské, jeden byl v čase nálezu ještě živý

, aktualizováno 6. ledna 2024, 13:40

Česká společnost ornitologická (ČSO) tento týden řeší první letošní případ cílené otravy dravců, konkrétně šlo o orly mořské a káně lesní. Stalo se tak na dvou místech na Vysočině. Jeden z orlů byl nalezen ještě živý a byl převezen do záchranné stanice. Tam se ho snaží zachránit.

Na vině je zřejmě opět zakázaný nervový jed karbofuran. Psovodka ČSO se speciálně vycvičenými psy bude oblast prohledávat ještě i příští týden, aby našla případné další oběti a návnady a předala je policii. Ornitologové apelují na veřejnost, aby se s případnými informacemi o trávení a pokládání otrávených návnad obracela na policii.

První otrávený orel byl nalezený v Osové Bítýšce na Žďársku, vyjela k němu psovodka ČSO Klára Hlubocká. Dravce našel myslivec. „Pravděpodobně jde o orla z páru, který tu nedávno dohledal ornitolog Tomáš Kněžíček. Byl to nový dosud neznámý pár pro tuto oblast. Druhého orla, zřejmě jeho partnera, jsem během terénní prohlídky pozorovala na místě. V terénu jsme pak dohledali ještě otrávenou káni lesní,“ říká Klára Hlubocká.

VIDEO: Téměř padesát druhů ptáků a jejich kroužkování. Podívejte se na jihlavské Vítání ptačího zpěvu

Zhruba třicítka lidí, z toho několik malých dětí, se v sobotu 6. května účastnila letošního Vítání ptačího zpěvu, jež se v Jihlavě konalo v okolí rybníku Borovinka. Účastníci zhruba pětikilometrové procházky, kterou vedla zkušená ornitoložka Bára...

Další nález na sebe, bohužel, nenechal dlouho čekat. Kláře Hlubocké mezitím zavolal Petr Mückstein ze správy CHKO Žďárské vrchy s tím, že byl nalezen další orel mořský, rovněž na Vysočině, ale tentokrát u obce Benátky u Ždírce nad Doubravou. „Tento orel byl v čase nálezu ještě živý. Telefonicky jsem dávala instrukce, jak postupovat a pokusit se orla zachránit. Převezli ho do záchranné stanice, kde se pokoušejí mu zachránit život,“ říká Hlubocká.

Karbofuran, který traviči dravců nejčastěji používají, hned po požití ochromí nervovou soustavu. Zvířata umírají za plného vědomí v bolestech a křečích. Přitom nemohou dýchat, roztahují křídla a zatínají pařáty. Jedná se o mimořádně krutý způsob usmrcení. Karbofuran je pro přílišnou jedovatost od roku 2008 v Evropské unii zakázaný. Dříve se používal v zemědělství. Dnes je zakázané ho i jen mít doma. Přesto u nás existují zásoby.

Hlubocká na místo druhého případu přijela kolem 16. hodiny a před setměním stihla se psy projít jen část terénu. „Hledání otráveních zvířat a návnad by bylo potmě příliš riskantní. Místo proto prohledáme ještě v pondělí,“ dodala Klára Hlubocká.

Případ otrávených dravců si nyní převzali kriminalisté. „Za loňský rok ČSO zaznamenala 25 otrávených dravců. Od roku 2017, kdy existuje psí jednotka, ČSO zdokumentovala a předala policii na 150 případů, jejichž obětmi se stalo přes 500 zvířat. Za trávení divoce žijících ptáků byli v Česku pravomocně odsouzeni dva lidé," připomíná ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

Padaly tresty 

A za tento čin padaly i tresty. V roce 2021 soud vyměřil rybníkáři ze Strakonicka podmíněný trest 2,5 roku odnětí svobody s odkladem na 3,5 roku za otrávení orlů mořských a krkavců velkých karbofuranem v roce 2019. V roce 2022 byl odsouzen chovatel drůbeže a holubů a myslivec z Břeclavska na 3 roky podmíněně s odkladem na 3 roky za otrávení dvou luňáků červených a dalších živočichů karbofuranem v roce 2021.

Reálný počet otrav je vyšší než případy zaznamenané ČSO. „Na celou republiku máme pouze jednu psovodku. Aby se podařilo dopadnout další traviče, je potřeba i pomoc veřejnosti. V případě nálezu podezřelých uhynulých ptáků může veřejnost pomoci ohlášením. Pokud k trávení dojde v našem okolí a máme informace, které by mohly k usvědčení traviče pomoci, podejme svědectví. A pomoct lze také jasným postojem v rodině i mezi přáteli, že trávení je naprosto neakceptovatelné. Nejbližší rodina a přátelé traviče totiž často o jeho počínání vědí. V takovém případě zkrátka není možné trávení jen tiše tolerovat,“ upozorňuje ředitel Zdeněk Vermouzek. 

Pomáhají dva psi 

Velkým pomocníkem Kláře Hlubocké jsou při pátrání po otrávených návnadách a jejich obětech jsou dva psi – pes Viky a fena Irbis. Jsou speciálně vycvičení, aby nález psovodce pouze označili a nijak se u něj nezdržovali, aby jim nehrozilo otrávení vdechnutím jedovatých výparů. „Hlubocká je v Česku jedinou specialistkou na vyhledávání otrávených návnad a jejich obětí. Úzce spolupracuje s policií," dodává Zdeněk Vermouzek. 

Hodnocení článku je 98 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Česká společnost ornitologická

Štítky orel, mořský, káně, dravec, otrava, ornitologové, karbofuran, Vysočina

Smutná premiéra roku 2024. Na Vysočině někdo otrávil dva orly mořské, jeden byl v čase nálezu ještě živý | Společnost | Zprávy | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.