V noci na neděli skončí letní čas a začne platit standardní středoevropský čas (SEČ). Ve 3:00 se hodiny posunou zpátky na 2:00, noc tak bude o hodinu delší. Zimní, astronomický čas bude platit do poslední březnové neděle příštího roku, tedy pět měsíců.
Nedělní změna času se dotkne několika nočních dálkových vlaků Českých drah (ČD) a jejich partnerů, které uprostřed noci zůstanou hodinu stát a odjedou podle zimního času. „Pokud by tyto spoje nezůstaly stát, jely by po změně času ve zbytku trasy o hodinu dříve," uvedl v tiskové zprávě mluvčí drah Petr Pošta.
Původně se letní čas zavedl kvůli úsporám energie, které jsou ale nyní zanedbatelné. Odborníci naopak upozorňují, že převažují negativní důsledky na lidské zdraví.
Povinné střídání času mělo podle plánu Evropské komise vloni v celé Evropské unii skončit. Členské státy se ale nedohodly na tom, který čas bude platit trvale. Česká vláda tak předloni v září schválila nařízení, podle kterého se bude čas měnit i v dalších pěti letech.
Někteří lidé mají kvůli změně času problémy s psychickou i fyzickou výkonností, stěžují si na zhoršení spánku, únavu či nevolnost. Přenastavení vnitřních hodin jim nějakou dobu trvá. Při volbě celoročního času by byl podle odborníků pro člověka každopádně příznivější pásmový čas, který platí v zimě.
Podle průzkumu agentury STEM/MARK z podzimu 2018 se zrušením střídání času v Česku souhlasilo 70 procent dotázaných. Celkem 44 procent respondentů si přálo trvale letní čas a 24 procent zimní.
Jak jste na tom vy? Otravuje vás změna času, nebo je vám to fuk? Hlasujte v naší anketě.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Od 2. do 4.hod. ranní bychom měli setrvávat v klidu, nejlépe ležet, jelikož probíhá očista a regenerace našeho organismu. Kdo vstává brzy do práce, třeba ve 4hod., přichází za letního času o 1hod. očisty, jelikož v daném časovém pásmu, dle zemské rotace, jsou ve skutečnosti 3hod. astronomického, tedy přírodního času, na nějž náš organismus reaguje. Nedodržování odpočinku v uvedených dvou hodinách, může mít vliv na imunitu, zdraví a celkovou vitalitu.
Je píčovina,jednoznačně zrušit,vždyt i takové Rusko které platí za tradicionalistický čas od času zpátečnický stát to dávno zrušilo asi před 8 lety a to je co říct!!!!!!!!!!!!