Počasí dnes20 °C, zítra22 °C
Neděle 28. dubna 2024  |  Svátek má Vlastislav
Bez reklam

Dělejte jen takový táborák, který dokážete zvládnout, říkají hasiči k zítřejšímu pálení čarodějnic

Již zítra se na mnoha místech sejdou lidé u menšího či většího ohně a budou takzvaně pálit čarodějnice. Tento původně pohanský zvyk s sebou nese určitá rizika, před kterými každoročně varují hasiči. Lidé by během takzvané Filipojakubské noci měli být maximálně opatrní.

Pálení čarodějnic neboli Filipojakubská noc se odehrává každoročně v předvečer 1. května.

Tento původně pohanský zvyk, jehož význam souvisí s ukončením zimy a příchodem jara, následně převzala křesťanská kultura.

„Aby táborák nebo Filipojakubská noc neskončila neúspěchem, je třeba mít na paměti několik zásad," říká Petra Musilová, mluvčí hasičů na Vysočině. 

Zásady bezpečného pálení čarodějnic 

  • Pečlivě vyberte bezpečné místo pálení.
  • Ohniště by mělo být zbaveno všech hořlavých materiálů (včetně kořenů a kořínků) a bezpečně odděleno od okolí (např. kameny, pískem). V případě větších vater je vhodné ohniště oddělit od okolí pruhem širokým až jeden metr.
  • Dělejte jen takový táborák, který dokážete zvládnout!
Od středověku se o Filipojakubské noci z 30. dubna na 1. května, kdy mají údajně zlé síly větší sílu než jindy, „pálí čarodějnice"- tedy zapalují ohně na ochranu proti létajícím čarodějnicím, které ztělesňují zlou moc. Jde o symbolickou ochranu úrody a celého hospodářství před neúspěchem. 
  • Při rozdělávání nebo udržování ohně nikdy nepoužívejte vysoce hořlavé látky jako např. benzín, naftu či líh. Oheň se pak velmi snadno vymkne kontrole a může způsobit i vážné popáleniny. Navíc podle zákona o ochraně ovzduší v otevřených ohništích nelze pod hrozbou vysokých pokut spalovat žádné chemické látky. Daleko méně riskantní a ve výsledku stejně efektivní je např. použití  tzv. PePo- což je pevný podpalovač, který má stabilní výhřevnost a především při jeho použití v okolí nevznikají vysoce hořlavé plyny.
  • Oheň nesmíte ponechat ani na okamžik bez dozoru, hlídejte ho, aby se nevymknul kontrole a nedošlo k jeho nekontrolovatelnému šíření a vzniku požáru. Mějte nachystán dostatek   vody (popř. písek, hlínu), kdyby se oheň vymykal kontrole.
  • Nezapomeňte ohniště důkladně uhasit a přesvědčit se, že nemůže dojít k opětovnému vznícení.  I ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi se mohou skrývat  žhavé oharky, které např. vítr může znovu rozdmýchat a oheň roznést do oko

Plánované pálení (nejen) na čarodějnice by mělo být vždy ohlášeno v aplikaci Evidence pálení příslušnému krajskému hasičskému sboru. „Nahlášením pálení nedochází k jeho schválení, je pouze evidováno. Slouží to výhradně pro možnost ověření místa pálení s možným nahlášením požáru," stojí v aplikaci.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto archiv Drbny | Zdroj HZS Kraje Vysočina

Štítky čarodějnice, oheň, pálení, filipojakubská, noc, hasiči

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Dělejte jen takový táborák, který dokážete zvládnout, říkají hasiči k zítřejšímu pálení čarodějnic | Společnost | Zprávy | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.