Počasí dnes12 °C, zítra11 °C
Čtvrtek 30. března 2023  |  Svátek má Arnošt

V Dukovanech skončila odstávka třetího výrobního bloku

Energetici v Jaderné elektrárně Dukovany ve středu ukončili poslední odstávku pro výměnu paliva v letošním roce na třetím výrobním bloku. Během uplynulých 47 dnů vyměnili čtvrtinu paliva a zkontrolovali a zmodernizovali řadu zařízení.

Bezemisní elektrickou energii blok začal opět dodávat ve středu 16. listopadu a operátoři postupně zvyšovali výkon reaktoru. V provozu jsou tak všechny jaderné bloky v zemi, čtyři v Dukovanech a dva v Temelíně.

Standardní odstávku pro výměnu paliva energetici zahájili 30. září. V jejím průběhu vyměnili 90 palivových kazet a zvládli řadu investičních akcí a rozsáhlé revizní a servisní práce na zařízení primárního i sekundárního okruhu.

„S ohledem na předpokládaný minimálně šedesátiletý provoz je součástí všech našich odstávek řada investic a kontrol, které nelze uspěchat. Přesto se nám tuto odstávku podařilo dokončit oproti plánu o něco dřív,“ dodává ředitel Jaderné elektrárny Dukovany, Roman Havlín.

Jednou z hlavních investičních akcí byla úprava tras systémů chladicí vody. Díky dosaženým úsporám tak elektrárna ročně dodá do přenosové soustavy o 15 539 MWh elektřiny více.

„Technické možnosti se vyvíjí a my stále hledáme způsoby, jak být bezpečnější i efektivnější. Od začátku provozu jsme tak zvýšili výkon našich jaderných bloků téměř o 500 megawatt, což odpovídá například velké uhelné elektrárně,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Řízenou štěpnou reakci operátoři v reaktoru 3. výrobního bloku obnovili už v pondělí 14. listopadu, čistou bezemisní energii začal blok dodávat ve středu 16. listopadu ve 4:50 hodin po připojení turbosoustrojí TG 31 do přenosové sítě. Druhé turbosoustrojí TG 32 operátoři úspěšně připojili v 16:40 hodin. Nyní provádějí předepsané kontroly a testy, které by měly potvrdit řádný stav zařízení.

Další odstávka pro výměnu paliva čeká energetiky až v příštím roce v únoru na druhém výrobním bloku.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto JE Dukovany | Zdroj JE Dukovany

Štítky jaderná elektrárna, elektrárna, Dukovany, palivo, Jaderná elektrárna Dukovany, operátor, Jaderná elektrárna Temelín

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.