Počasí dnes18 °C, zítra20 °C
Úterý 28. května 2024  |  Svátek má Vilém
Bez reklam

Bohdalov vrátí téměř milionovou dotaci na hasičské auto, šlo o střet zájmů Andreje Babiše

Bohdalov na Žďársku vrátí dotaci 930 tisíc korun, kterou dostal na auto pro hasiče. Peníze chce podle městyse vrátit ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) kvůli střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO, protože vůz v roce 2019 dodala firma Agrotec, která patří do holdingu Agrofert.

Na vrácení dotace se ve středu 17. dubna dohodli bohdalovští zastupitelé kvůli riziku možného penále. „Budeme ve spolupráci s dalšími právními kancelářemi a s institucemi, které nám případně budou nápomocny, hledat možnosti, jak bychom prokázali, že jsme se ničeho vědomě nedopustili,“ řekl však starosta Arnošt Juda (nestraník).

Dotace pokryla pořizovací náklady na auto z devadesáti procent. Starosta uvedl, že firma Agrotec dala ze tří uchazečů nejvýhodnější cenovou nabídku. „Bohužel v té době žádné rozhodnutí ani nařízení o tom, že Agrotec je ve střetu zájmů, nebylo k dispozici,“ řekl Juda. Dodal, že kdyby tehdy městys tuto firmu z výběrového řízení vyloučil, hrozil by mu kvůli tomu pravděpodobně soudní spor.

„Už v roce 2019 byly prezentovány analýzy a studie dokládající, že Andrej Babiš ovládá koncern Agrofert. A následně to konstatoval také tehdejší nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Shromáždili jsme všechny dostupné analýzy, studie a expertní vyjádření a závěr je, že drtivá většina těchto postojů se shodovala na střetu zájmu Andreje Babiše už před zveřejněním závěrečné zprávy Evropské komise,“ uvedl mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Petr Waleczko pro Český rozhlas Vysočina, který na záležitost upozornil.

Hrozilo vysoké penále

Podle starosty si asi nikdo ani dnes nedokáže představit, že by byl městys úspěšný, kdyby v roce 2019 vyřadil firmu z výběrového řízení kvůli tomu, že si myslí nebo že nějaká studie či analýza říká, že je ve střetu zájmů. „Museli bychom to doložit nějakým jednoznačným tvrzením, něčím, o co bychom se mohli jednoznačně opřít,“ prohlásil.

Dotaci se městys rozhodl vrátit po poradě s právní kanceláří, podle níž se proti výzvě nedá bránit opravnými prostředky. Lhůta podle starosty končí 26. dubna, jinak by následovala kontrola finančního úřadu. Uvedl, že pokud by měl finanční úřad stejný názor jako ministerstvo, hrozilo by obci penále. Podle jeho propočtu by se od roku 2019 teď už blížilo čtyřem pětinám vymáhané částky a dalším řízením by rostlo.

V Bohdalově bydlí 1100 lidí. Z rozpočtového určení daní dostává městys ročně okolo 25 milionů korun, jeho rozpočtové příjmy navyšují například dotace a tržby z prodeje dřeva.

Hodnocení článku je 66 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto SDH Bohdalov

Štítky dotace, MMR, střet zájmů, hasiči, Bohdalov, Agrofert, Andrej Babiš

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Ctirad Přikryl

Snad je pan ministr od Pirátů, stejně důsledný i v přístupu k firmám členů stran vládní 5i koalice ...

Pondělí, 22. dubna 2024, 13:06Odpovědět

Bohdalov vrátí téměř milionovou dotaci na hasičské auto, šlo o střet zájmů Andreje Babiše | Politika | Zprávy | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.