Stovky návštěvníků přilákala letošní Mrkvancová pouť v Polné na Jihlavsku, která patří vůbec k největším v našem kraji. Kromě klasických kolotočů, labutí a autodromu si ti odvážnější mohli vyzkoušet i novější adrenalinové atrakce. Pouť s bohatým doprovodným programem bude pokračovat ještě i dnes.
Pouti v Polné se už několik desítek let říká „mrkvancová“. Proč tomu tak vlastně je? Důvod je jednoduchý. Jak již zaznělo, polenská pouť se slaví na počest svatého Liguriáše, každý rok je to druhá zářijová neděle. To je doba, kdy se na Vysočině sklízela mrkev, která se v Polné pěstovala ve velkém, později ji nahradily brambory.
Pátek, 9. září 2022, 12:55
Už tento víkend zažije Vysočina jednu ze svých vůbec největších poutí. Na tradiční Mrkvancovou pouť, která se koná na Husově náměstí, mohou přijet lidé do Polné na Jihlavsku. Do téměř pětitisícového města mohou zájemci na pouť přijet od pátku 9....
V minulosti byl v Polné zaveden vždy jednou týdně takzvaný mrkvový den, kdy se nesmělo jíst nic jiného. Dodnes se v Polné podle tradice nad vchodové dveře domů věší mrkev s pentlemi v národních barvách a pečou se výše zmíněné koláče plněné mrkvi zvané mrkvance nebo mrkvánky.
Součástí doprovodného programu bylo hned několik pouťových zábav, na hradě lze navštívit jarmark a také kostýmované prohlídky. V sobotu byl součástí pouťového víkendu i fotbalový zápas. Své síly si v něm poměřili polenští Muži „A“ s týmem z Dukovan.
V letošním roce je o pouti v Polné komplikovaná doprava ohledně dvou dlouhodobých uzavírek v ulici Pod Kalvárií (Amylon) a Varhánkova. Hlavně uzavírka v ulici Varhánkova komplikujedopravu nejvíce (směr Hrbov, Brzkov, Přibyslav). Jelikož tento úsek nejde objet místními komunikacemi, je nutná objížďka přes Zábornou, Skrýšov, Poděšín, Nížkov, Špinov, Hrbov a zpět.
Zájemcům se otevřela také věž kostela Nanebevzetí Panny Marie v Polné, která měří 64 metrů. Na pouťové veselí se tak i přes nepříznivé počasí nabídl ještě zajímavější pohled.
Mrkvancová pouť v Polné se slaví druhou neděli v září na památku zdejšího svatého patrona - poustevníka sv. Liguria (Liguriáše), a to pravděpodobně již od 18. století. V současnosti patří mezi největší poutě na Vysočině. Důležitou součástí poutě jsou jíž zmíněné mrkvánky, u nichž se traduje, že jejich chuti propadl i malíř Mikoláš Aleš.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.