Téměř čtyři stovky figurek, které tvoří čtyři samostatné různě velké tradiční české betlémy z depozitářů Muzea Vysočiny Jihlava, budou letos premiérově zdobit vánoční výstavu České betlémy na zámku muzea ve slovinském městě Velenje. Betlémy doplní tradiční pařezy, mechy a další přírodniny.
„Dvouměsíční prezentaci bude předcházet jejich několikadenní instalace podle přesně daného plánu. Převoz mobiliáře proběhne na přelomu října a listopadu. Součástí výstavy budou vysočinské vánoční originály až do začátku února příštího roku,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Roman Fabeš. Betlémy se staví i ve Slovinsku, ale zdaleka ne v nám známém velkorysém rozsahu a nejedná se o tradici tak rozšířenou. „Smyslem výstavy je tuto tradici charakteristickou pro Kraj Vysočina představit," dodává Jitka Svatošová, mluvčí Kraje Vysočina.
Betlémy z Vysočiny se na místě budou instalovat tradičním způsobem, který známe třeba z Třeště na Jihlavsku, a to za použití pařezů, mechů a dalších přírodnin. „Vznikne členitá krajina ukončená malovaným pozadím, takzvaným lončoftem. I když se betlém opakovaně staví ze stejných figurek a staveb, pokaždé vznikne originál, protože řada nápadů vzniká spontánně během stavby,“ popisuje Milina Matulová z Muzea Vysočiny Jihlava.
Kontakt s jihlavským muzeem byl navázán v minulých letech, kdy muzejníci ze Slovinska připravovali a následně i zrealizovali výstavu o sochaři a cestovateli F. V. Foitovi z Doupí. „Podstatnou část jeho pozůstalosti má k dispozici telčská pobočka, většina je však ve sbírkách ve Velenje, kde tento sochař a cestovatel následně žil. Hlavně díky této skutečnosti mají kolegové zájem o bližší kontakt s naším muzeem a plánují v budoucnu i další výstavy v Telči. Během zmíněné návštěvy Vysočiny zavítali hosté z Velenje i na pobočku v Třešti a zaujaly je třešťské betlémy. Následně požádali o jejich zapůjčení,“ informoval na tiskové konferenci hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.
Další krajské muzeum, které pravidelně zapůjčuje betlémy, je Muzeum Vysočiny Třebíč. Betlémy z jejich sbírek obdivovali až do roku 2020 návštěvníci prestižní mezinárodní výstavy betlémů ve Vatikánu. Bohužel kvůli covidu došlo k přerušení této tradice, která snad bude obnovena v příštím roce.
„V současnosti jsou například dva betlémy k vidění na výstavě v dolnorakouském Vösendorfu, kde se specializují právě na prezentaci betlémů. Tamní výstava potrvá až do 6. ledna 2023. Za třebíčskými betlémy není nutné cestovat až za naše hranice, ale prezentovány budou i v rámci České republiky, neboť se dlouhodobě těší zájmu vystavovatelů i návštěvníků. K vidění budou například na vyhlášené tuzemské výstavě v Betlémské kapli v Praze, dále na výstavě Městského kulturního střediska v Náměšti nad Oslavou a ozdobí i recepci budovy krajského úřadu," dodala mluvčí hejtmanství Svatošová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.