Lilial. Obchodní název pro syntetický aromatický aldehyd. A také toxická látka, kterou našli hygienici během kontrol prodávaných parfémů. Ty probíhaly od dubna do června 2022 také na Vysočině.
Zmíněná látka s označením Lilial je od letošního března zařazená na seznam látek zakázaných v kosmetických přípravcích, protože se jedná o látku toxickou pro lidské zdraví. Výrobky obsahující tuto nebezpečnou látku tedy již musejí být staženy z oběhu.
Ve výše uvedeném období provedla Krajská hygienická stanice kraje Vysočina se sídlem v Jihlavě (KHSV) cílené kontroly výrobků typu parfém v nabídce obchodů, jestli Lilial obsahují.
„Kontrolou jsme zjišťovali, jestli je na obalech nabízených kosmetických výrobků uvedena v seznamu přísad („Ingredients“) aromatická látka Lilial (butylphenyl methylpropional). To znamená, jestli jsou k prodeji nabízeny výrobky, které tuto látku obsahují,“ jmenuje Zdeněk Novotný, ředitel Odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání.
Hygienici podrobili kontrole celkem 12 kamenných obchodů a 5 e-shopů, které prodávají výrobky typu „parfém“, tedy kolínské vody, toaletní vody, parfémové vody, parfémy apod.
Čtvrtek, 18. srpna 2022, 16:54
Před pěti lety poprvé proběhla akce s názvem Solme s rozumem. Ta se zaměřuje na průzkum toho, kolik soli obsahují obědová menu v provozovnách stravování pro zaměstnance. Na tyto provozovny se zaměřili také hygienici Krajské hygienické stanice Kraje...
„Sledovaná látka Lilial byla nalezena v nabízené kosmetice v 6 z kontrolovaných kamenných obchodů a na 4 e-shopech. Ačkoli by se tyto výrobky na trhu již vůbec neměly vyskytovat,“ sdělil k výsledkům kontrol Novotný s tím, že tyto kontroly byly ukončeny uložením povinnosti, aby prodávající prověřili všechny své výrobky a v případě zjištění látky Lilial výrobky okamžitě stáhli z oběhu.
Středa, 17. srpna 2022, 15:45
Pracovníci Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina (KHSV) se sídlem v Jihlavě v druhém srpnovém týdnu provedli další kontroly táborů, celkem jich bylo dvanáct. A určitě dobrou zprávou je to, že nebyla shledána žádná závada.
Kontroloři se na tyto výrobky budou i nadále zaměřovat s tím, že budou dbát na to, aby prodávající výrobky s uvedenou toxickou látkou stahovali z oběhu.
„Je vhodné, aby i sami spotřebitelé sledovali složení kosmetických přípravků, zda se v nich Lilial (butylphenyl methylpropional) neobjevuje,“ vyzývá Jana Böhmová, mluvčí KHSV.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám