Dnes má svátek deset procent světové populace, je totiž den leváků. Dávno už to není žádný handicap, za který by se lidé měli stydět. Ba naopak. Mezi leváky najdeme i řadu hrdých známých osobností – třeba prince Williama, Julii Roberts či Toma Cruise, za ČR to pak je Petr Čech nebo dvě známé tenistky.
Den leváků poprvé vyhlásil v roce 1992 The Left-Hander's Club v Británii a upozorňuje na výhody a nevýhody leváctví. Pro zábavu se například po celém světě pořádají sportovní zápasy leváků proti pravákům, levácké pití čaje nebo otevírání zátek leváckou vývrtkou v restauracích.
Leváci v praxi zažívají chvíle, kdy je jejich dominantní levá ruka výhodou, a to především ve sportu. Například tenisté, hokejisté či fotbalisté mohou soupeře zaskočit jiným stylem hry. Mezi české levoruké sportovce se řadí například tenistky Martina Navrátilová a Petra Kvitová či fotbalista Petr Čech. Levákem byl například také prezident Václav Havel. Ze zahraničních celebrit psal levou rukou třeba Albert Einstein či Stephen Hawking, z žijících osobností pak nesmíme zapomenout na Angelinu Jolie, Lady Gaga, Baracka Obamu nebo například Billa Gatese.
Lidé, kteří píšou levou rukou, ale naopak často bojují s psaním, škrabkou na brambory či v momentě, kdy mají něco ustřihnout. Problémem může být i počítačová myš. Na leváky se ale už teď často myslí a výrobci školních a kancelářských potřeb nabízí třeba nůžky pro leváky či speciální pera.
Vědci z Velké Británie dokázali, že řidiči - leváci mají více dopravních nehod než praváci. Při řemeslných činnostech je více zraněných leváků. Je to způsobené tím, že stroje a nástroje jsou nastavené především pro práci praváků.
A i když by se mohlo zdát, že to mají leváci v životě těžší, podle studie vědců z americké Lafayette College a Johns Hopkins University vydělávají středoškolsky vzdělaní leváci o patnáct procent více, vysokoškolsky vzdělaní dokonce o 26 procent více.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.