Plevel. Velký nepřítel zahrádkářů i zemědělců. Vrásky přidělává také obcím a velkým městům, Jihlavu nevyjímaje. Zde se podle zjištění redakce Jihlavské Drbny snaží jít hlavně ekologickou cestou. Už více než tři roky plevel likvidují třeba i párou.
Likvidaci plevelu v Jihlavě na zpevněných plochách, jako jsou chodníky, komunikace, cyklostezky, zajištují na základě objednávek z odboru dopravy jihlavského magistrátu Služby města Jihlavy. Jinak je tomu u nezpevněných ploch. „Plevel na záhonech, keřových skupinách a trávnících zajišťuje na základě objednávek z odboru životního prostředí jihlavského magistrátu Správa městských lesů (SML)," vysvětlila na dotaz redakce Aneta Hrdličková z jihlavského tiskového oddělení.
Vedení města se snaží přemýšlet ekologicky, proto plevel likvidují ručně a také už více než tři roky na plevel používají páru. Tato metoda se osvědčila už v době covidu třeba na zastávkách MHD, které byly párou pravidelně dezinfikovány.
„Na dětských hřištích trávu sečeme, přístupové chodníčky mechanicky očišťujeme, jen v krajních případech používáme chemický postřik, například Dominátor. V loňském roce jsme ale chemii vůbec nepoužili. Dopadové plochy pod herními prvky pouze prokypřujeme a odplevelujeme ručně. Ve veřejné zeleni je prioritou ruční pletí, pouze v případě výskytu invazivních rostlin, jako je například křídlatka nebo v případě některých vytrvalých plevelů, jako u pcháče, pýru nebo přesličky, využíváme lokálně selektivní herbicid," vyjmenovala Hrdličková a doplnila, že pracovníci SML plejí v době od května do října jednou až čtyřikrát ročně, záleží na tom, o jakou to jde lokalitu.
Náklady na boj s plevelem lze těžko vyčíslit. Podle Hrdličkové záleží na sezoně a také na klimatických podmínkách, rok od roku je to odlišné.
„Kolik přesně vynakládáme peněz na likvidaci plevele párou, mechanicky a chemií, nedokáži určit. Jde to z několika odborů – odbor dopravy, majetku a životního prostředí, každý se stará o něco jiného. Majetkáři např. o dětská hřiště, OŽP o městskou zeleň a doprava o chodníky. Ve všech případech se z ekologických důvodů upřednostňuje pára a ruční pletí, přestože tyto způsoby likvidace plevele nejsou tak účinné a musí se častěji a opakovaně provádět, a proto taková údržba ploch vyjde i dráž," vysvětlila Aneta Hrdličková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.