Aktuálně

Kolem Batelova na Jihlavsku najdeme Batelavičky. Za příběh, který žijeme, jsme moc rádi, říkají tři nadšenci více...

Dukla ve finále podruhé zvítězila. Utkání rozhodl po patnácti minutách prodloužení Ozols více...

ANKETA: Před týdnem se změnil dopravce pro Jihlavsko. Zkušenosti cestujících jsou různé více...

Plevel pryč. V Jihlavě myslí ekologicky, zbavují se ho hlavně ručně nebo párou

Plevel. Velký nepřítel zahrádkářů i zemědělců. Vrásky přidělává také obcím a velkým městům, Jihlavu nevyjímaje. Zde se podle zjištění redakce Jihlavské Drbny snaží jít hlavně ekologickou cestou. Už více než tři roky plevel likvidují třeba i párou.

Likvidaci plevelu v Jihlavě na zpevněných plochách, jako jsou chodníky, komunikace, cyklostezky, zajištují na základě objednávek z odboru dopravy jihlavského magistrátu Služby města Jihlavy. Jinak je tomu u nezpevněných ploch. „Plevel na záhonech, keřových skupinách a trávnících zajišťuje na základě objednávek z odboru životního prostředí jihlavského magistrátu Správa městských lesů (SML)," vysvětlila na dotaz redakce Aneta Hrdličková z jihlavského tiskového oddělení.

Plevel je rostlina, která roste na stanovišti proti vůli pěstitele. Stejná rostlina může být žádoucí a pěstována, jako třeba kopřiva dvoudomá jako léčivka a potrava drůbeže, stejně jako v jiném porostu označena za plevel a hubena. V lesnictví se pro nežádoucí rostliny užívá termín buřeň.

V ČR je v současné době uváděno 198 možných druhů plevelů, z nich je však 35 druhů považováno za druhy ohrožené. Věda zabývající se plevely se nazývá herbologie.

Vedení města se snaží přemýšlet ekologicky, proto plevel likvidují ručně a také už více než tři roky na plevel používají páru. Tato metoda se osvědčila už v době covidu třeba na zastávkách MHD, které byly párou pravidelně dezinfikovány. 

Loni úplně bez chemie 

„Na dětských hřištích trávu sečeme, přístupové chodníčky mechanicky očišťujeme, jen v krajních případech používáme chemický postřik, například Dominátor. V loňském roce jsme ale chemii vůbec nepoužili. Dopadové plochy pod herními prvky pouze prokypřujeme a odplevelujeme ručně. Ve veřejné zeleni je prioritou ruční pletí, pouze v případě výskytu invazivních rostlin, jako je například křídlatka nebo v případě některých vytrvalých plevelů, jako u pcháče, pýru nebo přesličky,  využíváme lokálně selektivní herbicid," vyjmenovala Hrdličková a doplnila, že pracovníci SML plejí v době od května do října jednou až čtyřikrát ročně, záleží na tom, o jakou to jde lokalitu. 

Kolik to město stojí? 

Na zahradách, v parcích a trávnících se nejčastěji vyskytuje svlačec rolní, ostružiník srstnatý, ptačinec prostřední, pýr plazivý, smetánka lékařská, bršlice kozí noha. 

Náklady na boj s plevelem lze těžko vyčíslit. Podle Hrdličkové záleží na sezoně a také na klimatických podmínkách, rok od roku je to odlišné.

„Kolik přesně vynakládáme peněz na likvidaci plevele párou, mechanicky a chemií, nedokáži určit. Jde to z několika odborů – odbor dopravy, majetku a životního prostředí, každý se stará o něco jiného. Majetkáři např. o dětská hřiště, OŽP o městskou zeleň a doprava o chodníky. Ve všech případech se z ekologických důvodů upřednostňuje pára a ruční pletí, přestože tyto způsoby likvidace plevele nejsou tak účinné a musí se častěji a opakovaně provádět, a proto taková údržba ploch vyjde i dráž," vysvětlila Aneta Hrdličková. 

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky plevel, likvidace, tráva, park, hřiště, zeleň, ekologie, pára, mechanický, chemie, údržba, Jihlava, rostliny, Drbna.cz, Česko

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.