Letos už podruhé můžeme pozorovat takzvaný superúplněk, tento jev nastane dnes večer ve 20:38. V tento čas bude Měsíc pohledově největší v letošním roce.
Superúplněk je jev, kdy je Měsíc v úplňku a zároveň je na své dráze kolem Země nejblíže. Úkaz se letos objeví podruhé, první superúplněk byl v červnu. Zavedení termínu „superměsíc“ je připisováno astrologu Richardu Nollemu.
Podle tn.cz bývá červencový úplněk přezdíván jako bouřkový, protože v tomto období bývá mnoho bouřek. Také najdeme označení „jelení úplněk", jelikož jelenům začínají růst parohy.
Podle Petra Horálka z Fyzikálního ústavu v Opavě se Měsíc dostane nejblíže Zemi v 11:09 SELČ, a to na vzdálenost 357 263 kilometrů. Ve fázi úplňku se pak ocitne ve 20:38 SELČ. Při červnovém superúplňku byl Měsíc v přízemí ve vzdálenosti 357 428 kilometrů od Země.
Astronom v tiskové zprávě upozornil, že ačkoliv půjde o úhlově největší úplněk roku, lidé nespatří obří Měsíc. Bude jen asi o 15 procent větší než ten úhlově nejmenší v roce.
„To, co ovšem vždycky zaujme, bez ohledu na velikost úplňku, je východ Měsíce nad obzorem. Optická iluze, při které náš mozek porovnává velikost Měsíce se vzdálenými objekty na obzoru, v nás skutečně vyvolává pocit, že je Měsíc 'obrovský," dodal astronom Petr Horálek.
Jihlavská astronomická společnost pravidelně pořádá pozorování oblohy pro veřejnost. Jak zjistila redakce Drbny, dnes se společné pozorování mimořádně nechystá. „Dnes, bohužel, pozorování nebude. V sobotu odjíždíme na astronomický tábor, proto v červenci už žádná pozorování nebudou. Začnou zase až v srpnu, stačí sledovat náš web a sociální sítě," zodpověděl na redakční dotaz za Jihlavskou astronomickou společnost Petr Janovský.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.