Vladimír Leman. Významná osobnost českého lékařství, jméno známé zejména zaměstnancům i i pacientům pelhřimovské nemocnice. Tento emeritní primář, uznávaný lékař a specialista v oboru interního lékařství v pátek 8. července oslavil významné životní jubileum. Bylo mu 90 let.
Aktivní muž, kterému by jen málokdo hádal 90 let, zasvětil celý život práci v pelhřimovské nemocnici, a jak sám říká, nelituje ani na okamžik. „Člověk je vždycky spokojený, když vše funguje v práci. Letos v nemocnici slavím pětašedesát let,“ poznamenal nejdéle sloužící lékař v Nemocnici Pelhřimov Vladimír Leman. On sám vzpomíná na mnoho věcí, zmiňuje třeba i to, když si někde zahrál s kapelou, protože hudba je pro něj celoživotním koníčkem. V paměti mu utkvěly také okamžiky spojené se sportem. „Řadu let jsem byl předsedou Atletického oddílu Pelhřimov a velmi rád také vzpomínám na životní etapu, kdy jsme se ženou Věrou a dětmi bydleli dvanáct let přímo v nemocnici, což pro mne bylo medicínsky velmi přínosné. Medicína se tehdy rozvíjela, špitál rostl,“ zavzpomínal otec dvou dětí, kterému dělají velkou radost tři vnoučata a dvě pravnoučata.
Vladimír Leman se narodil 8. července 1932 v Brně. Po absolvování obecné školy a měšťanské školy, nastoupil na osmileté gymnázium. „Měl jsem štěstí v neštěstí, protože za války byly zavřené vysoké školy a někteří vysokoškolští kantoři začali učit na gymnáziích a tím pádem také u nás. Dnes vidím, jak velký základ nám dali. Pro mě to bylo štěstí a navíc jsem měl i výborné spolužáky, kteří mě takzvaně táhli vpřed. Poté jsem úspěšně absolvoval příjímací zkoušku na Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity, kde jsem v roce 1957 promoval s vyznamenáním,“ zavzpomínal emeritní primář Leman, kterého si pacienti váží pro jeho precizní a lidský přístup.
V dřívějších dobách si po absolvování studia mohl mladý lékař vybrat v rámci tehdejších „umístěnek“ nemocnici v nejbližším kraji, v tomto případě jihlavském. „Vzhledem k tomu, že jsem měl spolužáka Mirka Kralerta z Pelhřimova, a ten mi řekl: „Pojď do Pelhřimova, je to krásné město a hlavně je tam dobrá nemocnice. Získáš zkušenosti a pak uvidíš, kam se vydáš.“ Volba byla jasná,“ popsal Vladimír Leman, který nastoupil do OÚNZ Pelhřimov na interní oddělení 1. srpna 1957. O tři roky později byl pověřen funkcí zástupce primáře interního oddělení. Postupně si dodělal atestace I. a II. stupně z interny a atestaci z dorostového lékařství.
Po jedenácti letech, tedy v roce 1971, byl jmenován primářem interního oddělení. „Záhy po svém uvedení do funkce provedl Vladimír Leman první diagnostickou laparoskopii. V roce 1973 založil a až do roku 2002 řídil Spolek lékařů českých v Pelhřimově. Od roku 1974 začal provádět první gastroskopie flexibilním gastroskopem. Tato metoda nebyla doposud používána v žádné jiné okolní okresní nemocnici," dodává v tiskové zprávě Alexandra Knapová, mluvčí Nemocnice Pelhřimov.
Na svém kontě má další zásluhu - pelhřimovská nemocnice jako první v Jihočeském kraji provedla fibroskopickou kolonoskopii neboli endoskopickou metodu vyšetření tlustého střeva. „Snažil jsem se rozvíjet oddělení, jak jen to šlo. Zmíněné laparoskopie jsme prováděli v souladu s chirurgy, rozšířili jsme gastroenterologii. Primariát jsem vedl rovných dvacet let. Po tragickém úmrtí primáře Plášila jsem přechodně řídil oddělení. V té době jsme také uvedli do provozu hemodialyzační středisko při interním oddělení,“ přiblížil uznávaný lékař.
V roce 1996 byl Vladimír Leman pověřen funkcí vedoucího lékaře interní JIP a o pět let později stanul v čele DRJ, současné ODN, kde pracuje i nyní. „Rád bych jménem Nemocnice Pelhřimov poděkoval emeritnímu primáři Vladimíru Lemanovi za dlouholetou práci, lidský přístup k pacientům, ale i kolegům. Velkým dílem se zasloužil o rozvoj interního lékařství v naší nemocnici. Do dalších let mu z celého srdce přejeme pevné zdraví a stále tolik životního elánu,“ sdělil ředitel pelhřimovské nemocnice Michal Kozár.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.