Krajský úřad Vysočiny v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině v posledních dnech zaznamenal aktivity některých územních samospráv směřující k odstraňování symbolů z ruských válečných hrobů. V našem kraji je více než 100 pietních míst různého charakteru připomínající padlé vojáky Rudé armády v I. a II. světové válce, která mají statut válečného hrobu.
„Česká republika a Ruská federace se v roce 1999 bilaterální mezinárodní smlouvou zavázaly ke vzájemné spolupráci při vyhledávání, evidenci, údržbě a úpravě válečných hrobů. Obdobnou dohodu Česká republika uzavřela i s jinými státy," uvedl Daniel Trtík z krajského právního oddělení a krajského živnostenského úřadu
Zmiňovaná česko-ruská dohoda v posledních letech prošla mnoha zatěžkávacími zkouškami a obě smluvní strany se vzájemně osočovaly z jejího porušování. „Nicméně je zapotřebí připomenout, že existuje i závazná právní úprava v podobě zákona č. 122/2004 Sb., o válečných hrobech a pietních místech a o změně zákona č. 256/2001 Sb., o pohřebnictví a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Tento zákon podmiňuje přemístění, zrušení a jiné změny jakéhokoliv válečného hrobu (bez ohledu na jeho vlastnictví) písemným souhlasem Ministerstva obrany," upozorňuje Eva Neuwirthová, mluvčí Kraje Vysočina.
Takový souhlas se nevztahuje na údržbu a úpravu válečného hrobu, ale v případě změny vzhledu, obsahu textu na náhrobku nebo pamětní desce a podobně je souhlas Ministerstva obrany nezbytný. „Vzhledem k aktuálně vypjaté mezinárodní situaci lze v mnoha ohledech pochopit snahy o revizi vizuálního vzhledu některých válečných hrobů, nelze však opomíjet pravidla stanovená právními předpisy," dodává závěrem Daniel Trtík.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.