pondělí 17. ledna 2022 Drahoslav

Letošní dny plné dvojek lákají snoubence. Ti v Jihlavě mají rádi Mendelssohna či píseň z upíří ságy

Letošní rok nabízí hned několik dní s atraktivním datem. A na to slyší řada snoubenců. V nejbližší době nás čekají dvě zajímavá data - 22. 1. 2022 a 22. 2. 2022. Jak je na tom jihlavská radnice s rezervací sňatků v tyto dva dny?

Podle informací z jihlavské radnice je zájem hlavně o ten únorový termín, tedy 22. 2. 2022, ačkoliv nejde o sobotu. „Na tento termín máme už zamluvené dvě svatby. Zájem byl také o sobotní termín 12. 2. 2022," sdělil na dotaz redakce Radovan Daněk, mluvčí jihlavské radnice. K svatbě se nabízí také sobota 22. 1. 2022, podle Daňka si tento den v Jihlavě zatím nevybral žádný pár. 

Koronavirová epidemie, která u nás stále trvá, společenským událostem příliš nepřeje. Nejinak je tomu u svateb. Řada snoubenců musela třeba v roce 2020, kdy byla nastavena velmi přísná pravidla konání svateb, třeba omezená kapacita či obřad s nasazenou rouškou, svůj velký den zrušit. Jak je to s rezervací termínů svateb v průběhu tohoto roku? „Poptávka po termínech je zejména v hlavní svatební sezoně, tj. od června do září. V tuto chvíli máme rezervovaný téměř každý víkend (od června do září), v některých případech jsou termíny už plně obsazeny. Snoubenci využívají příznivé epidemiologické situace a z tohoto důvodu realizují svatbu převážně v létě. Vyšší zájem o svatby jsme zaznamenali i nyní v zimních měsících," řekla redakci Jihlavské Drbny vedoucí správního odboru Jana Batoušková.

Vede Mendelssohn, Lennon nebo Christina Perry 

Jihlavská radnice má aktuálně 16 oddávajících, nejčastěji přijímají prohlášení náměstkové statutárního města – Petr Ryška, Martin Laštovička nebo primátorka města Jihlavy Karolína Koubová. 

Důležitou součástí svatebního obřadu je samozřejmě i hudba. Jihlavská radnice na svém webu nabízí seznam písní, které mohou znít po dobu obřadu. „Nejčastěji si snoubenci volí svatební pochod od F. Mendelssohna nebo J. Pachelbela, ze skladeb na výměnu prstýnků nejčastěji volí skladbu Imagine od J. Lennona, Hallelujah od L. Cohena nebo A thousand years od Christiny Perri," vyjmenoval mluvčí města Daněk. 

Svatby v roce 2021

V počtu uzavřených manželství je stále zřetelný dopad působící pandemie. Nadále počet uzavřených manželství zůstává v nižších číslech oproti letům před pandemií. Podle Batouškové bylo v roce 2021 v Jihlavě uzavřeno 168 manželství, v roce 2020157 manželství, v roce 2019 manželství uzavřelo 197 párů a v roce 2018 bylo uzavřeno 229 manželství. 

V roce 2021 byly krom 168 manželství uzavřeny také čtyři jubilejní svatby. Jedna diamantová a tři zlaté. „Zaznamenali jsme vysoký zájem o svatby s cizím prvkem, uzavírali u nás manželství občané Maďarska, Bulharska, USA, Ghany, Egypta, Srbska, Alžíru aj. Z méně tradičních míst můžeme jmenovat březový háj u Puklic nebo les u Vyskytné nad Jihlavou. Prvenství v oblíbenosti míst si drží Velká obřadní síň na radnici a velmi populární je i Gotická síň," doplnila vedoucí správního odboru.

Jihlava také byla místem uzavření registrovaných partnerství. V roce 2021 to bylo u osmi párů. „Z toho sedm registrovaných partnerství bylo uzavřeno mezi ženami. Počet uzavřených registrovaných partnerství je srovnatelný s předchozím rokem 2020. V porovnání s rokem 2019, kdy bylo uzavřeno 13 partnerství, jde však o nižší počet registrovaných partnerství," vyčíslil mluvčí města. 

Méně rozvodů

A na závěr jedna dobrá zpráva. Co se týká porovnání počtu rozvodů v Jihlavě, tak v roce 2021 bylo zapsáno 100 oznámení o rozvodu manželství. „V porovnání s rokem 2020, kdy bylo zapsáno 114 rozvodů a s rokem 2019 se 122 rozvody, jde o mírný pokles v počtu rozvodů,“ dodala na závěr Jana Batoušková.

Ohodnoť článek

Foto racjunior / pixabay

Štítky svatba, sňatek, leden, únor, 2022, obřad, snoubenci, radnice, píseň, Jihlava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.