neděle 29. května 2022 Maxim

U popelnic v Jihlavě se hromadí odstrojené stromečky, chystá se svoz. Pozor na zapomenuté háčky a ozdoby

Vánoce i Silvestr už jsou za námi, a lidé tak začínají ve svých domovech odstrojovat vánoční stromečky. Služby města Jihlavy (SMJ) už monitorují situaci v ulicích města Jihlavy, kde se zatím objevuje malé množství použitých vánočních stromečků. Jejich první svoz proběhne v sobotu 15. ledna.

„Předpokládáme, že stromky lidé začnou ve velkém odstrojovat a vyhazovat až po svátku Tří králů. Proto v sobotu 15. ledna 2022 bude probíhat první mimořádný svoz stromků prostřednictvím jednoho až dvou popelářských vozů. Druhý mimořádný svoz bude opět naplánovaný podle množství odložených stromečků v ulicích. Pravděpodobně ale zase proběhne v sobotu 29. ledna," uvedl Martin Málek, mluvčí SMJ.

Balicí papír do tříděného odpadu, stromeček k popelnicím. Kam s vánočními odpadky?

K vánočním svátkům v moderní době neoddělitelně patří dárky. Vedlejším produktem obdarovávání blízkých je však i zvýšené množství odpadu, které domácnosti produkují. Papírové krabice, plastové obaly, balicí papír, vánoční stromky. A o týden...

Podle množství stromečků ale mohou vozy vyjet do ulic i průběžně během týdne. Pracovníci SMJ odstrojené stromky budou nakládat ručně na kontejnerové vozidlo a odvážet na skládku. „Pokud by se stromečky objevovaly u kontejnerů ve větším měřítku i nadále, tak se domluvíme s městem Jihlava na dalších svozech. Prosíme občany, aby v uvedené termíny umístili ke kontejnerům na komunální či tříděný odpad vysloužilé stromečky, abychom jich dokázali najednou odvézt co nejvíce. Výrazně tak urychlí práci našim pracovníkům. Tím, že nebudou stromečky rozházené po celém okolí, tak nebude docházet k vytváření černých skládek," dodává mluvčí Málek důležité upozornění.

A jak by měl správně odstrojený stromeček vypadat? Důležité je, aby vánoční stromky neobsahovaly zbytky ozdob, háčků a jiných příměsí. Svezený bioodpad SMJ uloží na kompostárnu v areálu skládky Henčov. „Zde bude naskládán na hromadu a v jarních měsících naštěpkován. Poté poslouží jako základ do nového kompostu," doplnil závěrem Martin Málek. 

Ohodnoť článek

Foto Ivo Spisar

Štítky stromečky, Vánoce, odpad, popelnice, kontejner, svoz, odvoz, odstrojení, SMJ, Jihlava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.