Aktuálně

Část ulice Tolstého bude od pondělí deset dní neprůjezdná, následně se zavře Jiráskova více...

Dnes je památný den sokolstva. Lidé v Jihlavě na vlastní kůži zažijí útrapy odvážných sokolů

Od roku 2019 je v kalendáři zařazen významný den Památný den sokolstva. Datum 8. října bylo zvoleno jako připomínka tragických událostí roku 1941. K tomuto dnešnímu významnému dni se připojí také zájemci v Jihlavě, a to prostřednictvím Sokola Jihlava.

A co se před 80 lety vlastně stalo? V noci ze 7. na 8. října 1941 gestapo v rámci „Akce Sokol” zatklo na 1500 sokolských činovníků z ústředí, žup i větších jednot. Byli mučeni, vězněni, deportováni do koncentračních táborů. Plných 93 % z nich do konce války zahynulo. Ještě během této noci podepsal Reinhard Heydrich úřední výměr o rozpuštění České obce sokolské, kterou nacisté považovali za nejnebezpečnější domácí organizaci, jejíž organizační aparát sloužil v masovém měřítku odbojovému hnutí.

Tuto událost s tragickými následky si lidé mohou připomenout dnes v jihlavské sokolovně na Tyršově ulici, kde proběhne akce s názvem Po stopách sokolských hrdinů, při níž bude možné zažít na vlastní kůži útrapy odvážných sokolů. Po ní se uskuteční Uctění památky padlých bratří a sester, a to u pamětní desky v sokolovně.

„Tímto vás všechny srdečně zveme, abyste si sami nebo s vašimi dětmi přišli na vlastní kůži zažít, jakými zkouškami procházeli odvážní sokolové v dobách druhé světové války. Společně také uctíme památku všech padlých bratrů a sester,“ pozvala Leona Fejtová ze Sokola Jihlava.

„Vím, že jdu na smrt, ale nebojím se." 

Zmíněný program začíná v jihlavské sokolovně v 16 hodin. 

Památný den sokolstva je poctou všem členům a členkám Sokola, kteří během téměř 160 let existence našeho spolku obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost. Od roku 2019 je zařazen do kalendáře významných dnů České republiky. 

Jako symbol Památného dne sokolstva byl vybrán František Pecháček, sportovec, československý olympionik, sokolský činovník, autor legendární sletové skladby mužů z roku 1938 nazvané „Přísaha republice". Jako jeden z čelných představitelů domácího odboje byl v roce 1944 umučen nacisty. Poslední slova Františka Pecháčka pronesená ke spoluvězňům zněla: „Sbohem, bratři, vím, že jdu na smrt, ale nebojím se jí. Statečný muž umře jednou, jen zbabělci umírají stokrát. Umřu s klidem, protože vím, že naše oběti nebyly marné.“

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky sokol, památný, vzpomínka, gestapo, tragédie, Jihlava, Česká obec sokolská, Reinhard Heydrich, František Pecháček, druhá světová válka, Česko

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.