neděle 23. ledna 2022 Zdeněk

Zítra si nenakoupíme. Dnes proto ve velkých obchodech počítejme s většími frontami

Zítra nás čeká státní svátek, a to Den české státnosti. Tento svátek patří mezi ty, během nichž musí provozovatelé velkých obchodů zavřít. Lidé tak nenakoupí v hypermarketech či supermarketech. V provozu nebudou ani hobbymarkety a některá obchodní centra. Prodejci o tom zákazníky informují na webových stránkách, sociálních sítích nebo v akčních letácích. Dnes proto musíme počítat s větším počtem lidí v obchodech, kteří budou nakupovat.

Zákon o prodejní době se nevztahuje na obchody s prodejní plochou pod 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny ve zdravotnických zařízeních, ale také obchody v místech zvýšené koncentrace cestujících jako jsou letiště či nádraží. Například řetězec Billa tak bude mít v provozu obchody na Letišti Václava Havla a hlavním nádraží v Praze. „Otevřeny zůstanou také všechny čerpací stanice s konceptem Billa stop&shop," uvedla mluvčí společnosti Dana Bratánková. V případě sítě Albert bude fungovat prodejna v Českých Budějovicích na autobusovém nádraží v dopravně obchodním centru Mercury, sdělila firma.

Kdy zůstávají obchody uzavřené

1. ledna – Nový rok 
Na Velký pátek a Velikonoční pondělí
8. května – Den vítězství
28. září – Den české státnosti 
28. října – Den vzniku samostatného Československa
25. prosince – I. svátek vánoční 
26. prosince – II. svátek vánoční  
Kdy zůstávají obchody otevřené

1. května – Svátek práce
5. července - Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
6. července - Den upálení mistra Jana Husa
17. listopadu - Den boje za svobodu a demokracii

Globus bude mít kromě hypermarketů podle informací v letácích zavřené většinou také čerpací stanice a mycí linky, v některých městech budou čerpací stanice fungovat v samoobslužném režimu. Zákaz prodeje se nevztahuje na velkoobchody. Všechny své obchody bude mít tedy otevřené Makro, a to ve standardní provozní době.

Přístup obchodních center se liší. Většina jich bude v provozu, zavřené zůstanou obchody s plochou větší než 200 metrů čtverečních. Pražské centrum Palladium upravilo provozní dobu, obchody v něm otevřou klasicky v 9:00, zákazníky ale obslouží do 21:00 místo 22:00. Rychlá občerstvení budou v Palladiu fungovat od 9:30 do 21:00 a patro s restauracemi od 11:00 do 22:00. Zcela zavřené bude v Praze centrum Arkády Pankrác, lidé v něm budou ale moci navštívit atrakci Svět medúz.

Omezení prodeje o vybraných svátcích v prodejnách nad 200 metrů čtverečních platí od konce roku 2016. Velké obchody musejí zůstat zavřené na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince.

Podnikatelské svazy zákon o prodejní době opakovaně kritizují. Naopak odboráři usilují o rozšíření regulace na všech 13 svátků.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky obchod, svátek, zavřeno, nákup, svatý Václav

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.