čtvrtek 5. srpna 2021 Kristián

Ve Zborné mají novou hasičárnu, vyšla na 6,5 milionu. Využijí ji nejen hasiči

Obyvatelé Zborné mají novou hasičárnu, její slavnostní otevření se uskutečnilo v pondělí 19. července. Nová hasičárna, která se nachází uprostřed návsi ve Zborné, bude sloužit nejenom hasičům a k uskladnění jejich techniky, ale také pro komunitní či společenské akce nebo volby. V nové budově je zasedací místnost, sociální zázemí i kuchyňka.

„Pro náš sbor je to významná událost. Pravidelně se účastníme sportovních soutěží a díky tomuto novému zázemí můžeme v budoucnu rozvíjet i aktivity pro děti, například vytvořit i družstvo malých dětí. Těšíme se, až to teď celé přebudujeme a budeme moci zahájit i spolkovou činnost, při které využijeme v nové hasičárně i zasedací části,“ vyjádřil při slavnostním otevření Jiří Skořepa, starosta SDH Zborná.

Skořepu při zahájení doplnil také předseda místního osadního výboru Radek Hošek„Tato stavba byla dlouho očekávaná, mluví se o ní už nějakých 12 let. Zborná prošla v posledních letech poměrně dynamickým rozvojem, ale občanská vybavenost chyběla. Věřím, že to bude jak pro hasiče, pro osadní výbor, v neposlední řady zde byla i myšlenka, aby to využívali i řidiči MHD. Přeji hasičům, ať se zde co nejdříve zabydlí a začnou to využívat v plném rozsahu tak, jak dlouhodobě plánovali.“

Stavba nové hasičárny vyšla na šest a půl milionu korun bez DPH. „Původní hasičárna, která je od nové budovy přes silnici a dříve sloužila pouze pro uskladnění techniky, zůstane na místě a bude hasičům dál k dispozici,“ dodává Radovan Daněk, mluvčí jihlavské radnice. Stavba hasičské zbrojnice byla první etapou revitalizace návsi ve Zborné, pro kterou město prozatím shání financování.

Komunitní funkce

Při slavnostním otevření jako první promluvil náměstek primátorky pro oblast rozvoje města Petr Ryška. „Mě osobně těší, že i v této komplikované době se nám daří v Jihlavě dávat dohromady další důležité stavby a posouvat se v rozvoji města. Ať už to je nedávno otevřený sjezd z přivaděče na ulici Romana Havelky nebo nový pumptrack.“

Úleva pro centrum, sjezd z přivaděče na ulici Romana Havelky se dneska oficiálně otevřel

Dneska se oficiálně otevřel nový sjezd z přivaděče, chcete-li mimoúrovňová křižovatka s ulicí Romana Havelky, která umožní klidnější a plynulejší dopravu k obchodní zóně i sportovně-relaxačnímu areálu Český mlýn. Stalo se tak s měsíčním...

Primátorka města Karolína Koubová při proslovu kvitovala komunitní funkci hasičárny. „Mám radost z toho, že to nebude jenom hasičárna, ale že bude sloužit i k dalším účelům, což si myslím, že je velmi důležité pro každou obec nebo městskou část. Aby bylo místo k setkání, aby nebyla to jenom hospoda.“

Mezi dalšími zúčastněnými byl také zástupce zhotovitele stavby, firmy DS-DRYWALL z Třebíče nebo další zastupitelé města. Dostavil se také hejtman Vítězslav Schrek, město přitom stavbu financovalo bez přispění kraje. „Kraj Vysočina se snaží velmi intenzivně podporovat podobné stavby i nákupy hasičských aut či techniky. Děkuji městu za to, že se do toho pustilo a přeji hasičům, ať se daří a ať se vždy vrátí zpět na tuto základnu ve zdraví,“ uvedl hejtman.

Čtyři JSDH ve městě

Jak uvedl při slavnostním otevření ředitel Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina Jiří Němec, podpora dobrovolných hasičů je důležitá. „Výjezdových jednotek dobrovolných hasičů má Kraj Vysočina celkem 918 a my si bez nich nedokážeme představit zásahy velkých rozsahů, jako jsou například povodně či větrné smrště, které jsme zažili v letošním roce už minimálně dvakrát.“

Statutární město Jihlava je zřizovatelem čtyř jednotek sboru dobrovolných hasičů, které sdružují celkem 62 členů. Jsou to:

JSDH Jihlava (JPO III. typu) = zřízena v roce 2007 sloučením JSDH Jihlava město (zřízena v roce 2002) a JSDH Jihlava Bedřichov (zřízena v roce 2002), má celkem 22 členů. Do stanice jihlavské jednotky (SHD Bedřichov) se investovalo postupně již delší dobu a je velmi kvalitně vybavená, což se při řadě příležitostí osvědčilo.

Zdejší hasičská zbrojnice prošla rekonstrukcí v roce 2009 nákladem cca 11,5 milionu korun, v roce 2015 pořízen hasičský automobil CAS-20/4000/400 S2R Tatra 815 4x4 a v roce 2019 pořízen hasičský dopravní automobil DA L1Z Ford Transit.

JSDH Heroltice (JPO V. typu) = zřízena v roce 2002, má celkem 13 členů, hasičská zbrojnice prošla rekonstrukcí v roce 2011 nákladem cca 1,0 milion korun, v roce 2012 pořízen hasičský dopravní automobil s nákladním přívěsem.

JSDH Pístov (JPO V. typu) = zřízena v roce 2002, má celkem 14 členů, hasičská zbrojnice prošla rekonstrukcí v roce  2010 nákladem cca 600 tisíc korun, v roce 2013 pořízen hasičský dopravní automobil Land Rover Defender.

JSDH Zborná (JPO V. typu) = zřízena v roce 2002, má celkem 13 členů, hasičská zbrojnice v roce 2021 nově postavena nákladem 6,5 milionu korun, v roce 2008 pořízen hasičský nákladní dopravní automobil Mitsubishi L 200.

Ohodnoť článek

Foto Magistrát města Jihlavy

Štítky Zborná, hasiči, zbrojnice, SDH, otevření, stavba, komunita

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.