Aktuálně

Začínají úpravy nebezpečné a nepřehledné křižovatky u Dobré Vody, v místě budou dopravní omezení více...

Ani tři góly nestačily. Dukla hrála poprvé v play off prodloužení, ve kterém Zlínu podlehla více...

Část ulice Tolstého bude od pondělí deset dní neprůjezdná, následně se zavře Jiráskova více...

Historické domy v jihlavské ulici U Mincovny jsou opravené. Podívejte se, jak to uvnitř vypadá

Část úředníků jihlavského magistrátu v pondělí 14. června čeká stěhování. Nově budou pracovat v nedávno opravených historických domech v ulici U Mincovny. Domy s orientačními čísly šest a osm prošly kompletní rekonstrukcí, která obnovila jejich vzhled z 30. let minulého století. Historie místa však sahá až k založení Jihlavy a lze si ji prohlédnout na výstavě, která je ve vestibulu domu s číslem 8.

Město má domy ve svém vlastnictví již 12 let a od roku 2011 se jej až do roku 2018 marně snažilo prodat či pronajmout. Rozhodnutí opravit domy padlo před dvěma lety. „Pokud chceme, aby centrum ožilo a přilákalo nejen turisty, ale i samotné obyvatele, tak je nutné zdejší domy jeden po druhém opravovat. Investice do těchto objektů se navrátí právě díky zvýšenému zájmu o historické centrum. Další z domů, který se chystáme opravit, je Masarykovo náměstí 21, a to za podpory z Norských fondů,“ uvedla primátorka města Karolína Koubová.

Rekonstrukce domů, při které s projektanty i stavebníky spolupracovali také památkáři, vyšla na necelých 56 milionů korun včetně DPH. Na spolufinancování město získalo dotace z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón v souhrnné výši 420 tisíc korun, a to na výměnu špaletových oken a historické repliky vstupních a většiny interiérových dveří.

Stavba, jejímž zhotovitelem byla žďárská firma PKS stavby, byla zahájena na konci roku 2019 a skončila letos v dubnu.

S respektem k minulosti

Jak vypadala ulice U Mincovny ve středověku, dokládá pohled na město z počátku 15. století vyobrazený na fresce Přepadení Jihlavy v roce 1402 v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Domy na místě těch dnešních stály již ve středověku, nelze však s jistotou určit, jestli jsou totožné s těmi současnými.

„V prostoru domu číslo 8 byly zachyceny pozůstatky minimálně dvou dřevěných či dřevohliněných domů v podobě zahloubených suterénů. První byl nalezen v místě dnešního průjezdu do dvora, druhý se nacházel ve sklepě v místnosti u nárožní budovy. Ze dna prvního zmíněného byla vyzvednuta část trámku z jedlového dřeva, která je dendrochronologicky datována do přelomu let 1245/46. Vzhledem k tomu, že založení města se předpokládá mezi léty 1238 – 1240, jsme téměř u počátku vzniku města Jihlavy,“ uvedl Šimon Kochan z archeologické společnosti Archaia Brno.

Sousední historický dům s číslem šest je zapsán jako kulturní památka. O druhé patro byl navýšen během pozdně klasicistní přestavby. Arkýř i vstupní síň byly zachovány, což podtrhuje architektonický význam tohoto domu.

„Podařilo se zde opravdu hodně. Je zajímavé sledovat staré výkresy a uvědomit si, že každý kout má vlastní minulost. Tyto hodnoty se podařilo v obou objektech zachovat a některé sem dokonce po nešetrné přestavbě ze 70 let minulého století opět navrátit,“ uvedl Jiří Neubert z Národního památkového ústavu v Telči.

Mincovna? Jen romantická představa

Přestože existují písemné doklady o mincovně v Jihlavě, v ulici U Mincovny se s největší pravděpodobností nenacházela. „To, že se ve dvojici opravených domů v minulosti nacházela mincovna, je tedy spíše jakási romantická představa,“ podotkl s úsměvem Šimon Kochan.

V domě číslo 6 bylo za první republiky sídlo Obchodního grémia v Jihlavě, v té době se z bytů v prvním patře staly kanceláře a zasedací síň. Dům číslo 8 získal roku 1851 významný jihlavský podnikatel Franz Czap, který uvažoval, že dům přestaví na hotel, což se nakonec nestalo, a on si svůj sen splnil na tehdejším Panenském předměstí, kde luxusní hotel postavil a coby Dělnický dům tam stojí dodnes.

V roce 1912 nárožní dům přešel do majetku dalšího významného podnikatele, majitele pletárny Otto Adama. Od roku 1922 zde sídlila Okresní nemocenská pojišťovna, v roce 1953 ji nahradily kanceláře Svazu pro spolupráci s armádou tzv. Svazarmu, po něm už následovala Okresní vojenská správa.

„Vzhled domů jsme se snažili přizpůsobit tomu z roku 1937, ze kterého máme dochované plány. Některé prvky jsme však přizpůsobili ještě starší podobě z 19. století. Klasicistní jsou dveře, fasáda, ale i zvolená barevnost. Přiklonili jsme se k různým odstínům teplých barev, většinou šedé, které se v domech dochovávají až do poslední třetiny 19. století,“ doplnila projektantka Dagmar Andělová z PENTA projekt.

Do nového pro rybářský či lovecký lístek 

Po rekonstrukci budou v domech U Mincovny 6 a 8 umístěny odbor životního prostředí a odbor školství, kultury a tělovýchovy jihlavského magistrátu. Jihlavané si sem budou moci přijít vyřídit například rybářský nebo lovecký lístek či dotace v rámci kulturních akcí.

„Dispozičně jsme objekty přizpůsobili požadavkům těchto odborů. Hlavní vstup je v domě číslo 8, který bude sloužit pro veřejnost. Jelikož dům není památka, mohl být laděn v modernějším duchu. Dům je navíc přístupný bezbariérově a obsahuje výtah zapuštěný do suterénu. To bohužel nešlo zařídit v případě vedlejšího domu, a to právě kvůli tomu, že je kulturní památkou,“ dokončila Andělová.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky oprava, rekonstrukce, U Mincovny, Jihlava, historie, úřad, dům, historický dům, výstava, vzhled, Karolína Koubová, Otto Adam, Jiří Neubert, Nanebevzetí Panny Marie, Přepadení Jihlavy, První republika

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.