sobota 27. února 2021 Alexandr

Jihlavská noclehárna Havaj hlásí téměř denně plno. Bezdomovci využívají i venkovní iglú

Typicky zimní počasí s teplotami pod bodem mrazu i přes den se projevuje také v obsazenosti lůžek v jihlavské noclehárně pro bezdomovce. Ta se nachází na kraji města, v blízkosti ústředního hřbitova na Žižkově ulici. Noclehárna, která nese název Havaj, nabízí zázemí 12 lidem. Kapacitu pomáhá zvyšovat pětice polystyrenových iglú, ta byla poprvé využita během loňské zimy.

Lidé bez domova mohou přespat také ve stanu. V iglú už nocovali první lidé.

Bezdomovci v Jihlavě mohou přespat ve speciálním iglú. Jedno z nich je i pro dvojici

Lidé, kteří jsou bez domova, mohou již čtvrtou zimu využít noclehárnu v Jihlavě, která se nachází poblíž ústředního hřbitova. Havaj, jak je noclehárna pojmenovaná, provozuje Středisko křesťanské pomoci (SKP). V tomto roce k lůžkům v budově přibyla...

Jan Frenc, ředitel jihlavské městské policie uvedl, že kapacita „Havaje“ může být navýšena asi o 15 míst i tím, že v noclehárně budou lidé nocovat jen na židlích. Tuto zimu město zázemí ubytovny vylepšilo zatepleným kontejnerem, ve kterém jsou toalety, umyvadla a sprchy. „Kdo se nevejde do noclehárny, může využít také stan, který jsme postavili," řekl David Chlupáček, ředitel Střediska křesťanské pomoci, které ubytovnu provozuje.

Noclehárna na Žižkově ulici je každý rok v provozu od 1. prosince. Podle Chlupáčka byla už v prosinci její kapacita z 85 procent zaplněná. Pro bezdomovce je otevřeno každý den od 19:00 do 7:00, a to od prosince do dubna. Noclehárnu na Žižkově ulici smí využít kdokoliv starší 18 let, služba je určena mužům i ženám. Většinu klientů tvoří muži.

REPORTÁŽ: Na hodinu v Noclehárně Havaj: Večeře od Josefa, sušička prádla i problémy s alkoholem

Od začátku prosince, tedy už třetí měsíc, funguje v Jihlavě pro lidi bez domova noclehárna s, pro někoho idylickým, názvem Havaj. Sídlí v místě bývalé vazárny nedaleko ústředního hřbitova. Na plotě visí cedule s názvem, provozní dobou a cenou za...

Lidé bez domova asi ve většině případů nemají přístup k internetu. O noclehárně se tedy dozví jinými cestami. „Lidé se o nás dozví tak, že si to poví mezi sebou. Případně jim nocleh u nás může „nabídnout“ městská policie. Protože jsou s bezdomovci v kontaktu, když pracují hlavně v terénu. Klasický terénní pracovník u nás zkrátka chybí. Takže oni jsou takoví prostředníci,“ sdělil již dříve David Chlupáček.

Jihlavští bezdomovci mohou nově využívat kontejner se základním hygienickým zázemím

Vylepšené zázemí budou moci od pondělí využívat jihlavští bezdomovci. V lokalitě Na Havaji byla dneska instalován vyhřívaný kontejner s pisoárem, záchody a sprchami. Buňku, která by osobám bez domova měla sloužit dva roky, zakoupilo město za 285...

Podle informací od Jana Frence je v Jihlavě evidováno 72 lidí bez domova. Strážníci je pravidelně kontrolují. „V sobotu v nočních hodinách našli na Heulosu bezdomovce, který byl trochu promrzlý. Asi by na ubytovnu netrefil, protože byl mimojihlavský, tak ho strážníci na ubytovnu odvezli, nestalo se mu nic," řekl Jan Frenc.

Město kvůli koronavirové epidemii připravilo také ubytování pro bezdomovce, kteří by museli být v karanténě nebo v izolaci. Podle Frence je ale ještě nikdo nemusel využít.

Policisté v Jihlavě řeší případ třiapadesátiletého muže bez domova, kterému vyšel pozitivní test na covid-19 a z tohoto důvodu byl na základě rozhodnutí krajské hygienické stanice umístěn do izolace v azylovém domě v Jihlavě. V pátek 6. listopadu...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Lenka Dvořáková

Štítky zima, mráz, bezdomovec, noclehárna, Havaj, kapacita, iglú, nocleh

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.