Co člověk, to jiné zvyklosti, co se spaní týče. Podle aktuální ankety společnosti Trenýrkárna.cz spí 28 % respondentů ve spodním prádle a 13 % bez oblečení. Jak se ukázalo, s nižším věkem se chuť spát bez pyžama zvyšuje.
To potvrzuje i nedávný průzkum jedné americké společnosti vyrábějící matrace, podle kterého je mezi mileniály až 65 % těch, kteří spí rádi v rouše Evině či Adamově. Spát „naostro“ je podle dotazovaných pohodlnější a přirozenější, navíc se tak zvyšuje šance na noční romantiku.
Podle odborníků noční nahota nebo polonahota zvyšuje sebevědomí a snižuje stres. Spánek bez pyžama má ale především vliv na jeho kvalitu. Zahalením těla se totiž zvyšuje tělesná teplota, takže se v oblečení může zbytečně přehřívat, co způsobuje i častější probouzení během noci a mělčí spánek. Nahota naopak pomáhá s nastavením ideální teploty. Což je také jeden z důvodů, proč by měl být takový spánek kvalitnější, hlubší a delší.
Je třeba dodat, že je samozřejmě důležité přihlédnout i k dalším faktorům, které mají vliv na kvalitu spánku, jako je matrace, postel nebo světlo a teplota v místnosti.
Podle ankety Trenýrkárna.cz na noc stále volí pyžamo nebo noční košili více než 60 % respondentů.
Na kvalitu spánku pak zde mají zásadní vliv i zvolené látky v nichž nejen spíme, ale které si na spaní vybíráme. „Nejpohodlnějšími materiály jsou len, bavlna a hedvábí, ty se hodí jak na povlečení, tak na spodní prádlo nebo lehké noční košilky či trička,“ říká Adam Rožánek, zástupce značky Styx, která vyrábí spodní prádlo.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám