pátek 22. ledna 2021 Slavomír

V jihlavské zoo se narodili vzácní klokánci. Další chovají až v Británii

Velký chovatelský úspěch má na svém kontě jihlavská zoologická zahrada. Rozmnožila vzácné klokánky rudohnědé, což je malý druh klokana, který chová jako jediná zoologická zahrada v kontinentální Evropě.

Klokánci čtyřprstí, čeleď Potoridae, jsou malé druhy klokánků, kteří jsou považováni za předky pravých klokanů. V současnosti zahrnuje čeleď celkem deset druhů, které patří do tří výše zmíněných rodů. Bohužel klokánci doplatili na nepůvodní druhy savců, které dovezli první osadníci na australský kontinent. Šelmy, jako třeba zdivočelí psi, kočky je přímo lovily, králici, kozy, prasata, nebo velbloudi jim pak konkurovali potravně i změnou prostředí, ve kterém žili. Jeden druh i rod klokánka byl na začátku 20. století zcela nenávratně vyhuben.

Další druhy jsou ohroženy vyhubením a často jsou zcela odkázané na zoologické zahrady a další záchranné chovy a zřizování rezervací.

Klokánek rudohnědý (Aepyprymnus rufescens), je malý druh klokana, který se po téměř třech desetiletích vrátil do evropských chovů. Jde však o nesmírně vzácné a unikátní chovance, neboť v Evropě je chová pouze Zoo Jihlava a britská Zoo Hamerton.

„Ve zbytku světa už jsou chováni pouze na australském kontinentě. Celkový počet zvířat v chovech zoologických zahrad činí v současnosti podle známých údajů pouhých 102 jedinců. Naše zoo získala tento druh v únoru loňského roku. V současnosti chováme dva samce a tři samice, přičemž každá ze samic již odchovává mláďata, která postupně vylézají z vaku,“ pochlubil se Martin Maláč, mluvčí Zoo Jihlava.

Díky úspěšnému chovu klokánků rudohnědých je Zoo Jihlava unikátním a jedinečným chovatelem čtyřprstých klokánků z čeledi Potoridae. „Mimo Austrálii jsme totiž jediná zoo, která chová klokánky všech tří jejích současně žijících rodů Aepyprymnus, Bettongia, Potorous. Zájemcům o klokánky z řad návštěvníků můžeme doporučit buď setrvat v zoo až do doby, než se na jaře a na podzim zešeří, nebo jistější variantu, kterou je večerní prohlídka se zoologem,“ radí Maláč. 

Klokánek rudohnědý (Aepyprymnus rufescens), je největším druhem celé čeledi a dosahuje rozměrů většího králíka. Hlava s tělem měří od 30 do 40 cm, ocas mají zvířata dlouhý stejně. Největší jedinci tak mohou dosáhnout délky až necelých 80 cm a vážit kolem 3 kg. Klokánci jsou zbarveni šedohnědě, někdy s nádechem rezavohnědé barvy. Jsou to zvířata noční, která se přes den ukrývají v hnízdech, která si staví pod hustou vegetací. Žijí samotářsky, nebo v rozvolněných skupinách.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Richard Viduna

Štítky klokánek, chov, Zoo Jihlava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.