úterý 19. října 2021 Michaela

Merkur přejde před Sluncem. Vzácný úkaz dnes budou pozorovat i lidé na Vysočině

Během dnešního odpoledne bude na obloze v ČR k vidění vzácný úkaz – přechod Merkuru před Sluncem. Tato podívaná se lidem ukáže maximálně čtrnáctkrát za století. Lidé ho mohou sledovat jen se speciálními pomůckami, jinak hrozí poškození zraku. Pozorování pro veřejnost pořádá řada hvězdáren. Třeba i ta v Třebíči nebo mohou zájemci zajít na jihlavskou Bránu Matky Boží.

Jak uvedl mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd Pavel Suchan, přechod planety bude znovu vidění až v listopadu 2032.

Lidé v ČR spatří jen první polovinu přechodu, který začne ve 13:35 a skončí se západem Slunce. Samotný vstup před sluneční okraj podle Suchana potrvá minutu a 40 sekund. Posléze se planeta v podobě černého puntíku bude zvolna sunout před levou polovinou Slunce mírně dolů, zatímco Slunce bude klesat na obzoru. Maximální fáze tranzitu nastane 20 minut po 16:00, z ČR už ho však lidé prakticky nespatří. Celý přechod o délce pěti hodin a 28 minut bude viditelný především z Jižní Ameriky.

K přechodu Merkuru před Sluncem dochází tehdy, když se Země, Merkur a Slunce seřadí do jedné přímky. Naposledy byl úkaz pozorovatelný v květnu 2016, znovu se tak stane 13. listopadu 2032.
 

Pokud byste chtěli tuto vzácnou podívanou pozorovat sami, tak musíte být vybaveni dalekohledem s bezpečným filtrem.  Jinak by to mohlo být pro zrak nebezpečné.

„Alternativně si Slunce s Merkurem můžeme promítnout pomocí čočkového dalekohledu na bílou plochu a sledovat, jak se pomalu pohybující planeta postupně v průběhu několika hodin posouvá od jednoho okraje slunečního kotouče k druhému," doplnil Pavel Suchan. Nejbezpečnější je však podle něj navštívit hvězdárny, které disponují kvalitní technikou.

Veřejná pozorování s výkladem odborníků dnes pořádají hvězdárny po celé republice. Ve 13:15 startuje společné pozorování třeba v třebíčské hvězdárně, od 13:30 do 16:00 přivítá zájemce také Jihlavská astronomická společnost, a to na vyhlídkové terase Brány Matky Boží. „Při nepřízni počasí bude pozorování zrušeno,“ informuje společnost na svém webu.

Foto pixabay.com | Zdroj ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.