Jihlavští zastupitelé na svém dnešním zasedání řešili další ponechání ukrajinské vlajky na budově jihlavské radnice. S návrhem, který se týkal jejího odstranění, přišel Richard Schleis z opoziční SPD. Ten navrhoval tajné hlasování, to ale neprošlo. Takže o dalším osudu ukrajinské vlajky nakonec zastupitelé hlasovali veřejně.
Návrh opoziční SPD nakonec neprošel, proti bylo 25 zastupitelů, pro pět. A proto ukrajinská vlajka na jihlavské radnici bude viset dál.
Před hlasováním o tomto bodu proběhla mezi zastupiteli zhruba hodinová diskuze.
„Tato vlajka visí na jihlavské radnici více než dva roky. Za tu dobu se změnilo mnoho věcí. Rozjitřilo to mnoho rodin a povědomí občanů o Ukrajině a válce. Tato vlajka je symbol naší společnosti, která je rozdělená na dva nesmiřitelné tábory. A já věřím tomu, že když tuto vlajku sundáme, tak se budeme moct o trošičku k sobě přiblížit. Hodně lidí z mého okolí se mě ptá, proč tam ta vlajka je, pro koho tam visí. Pro kyjevský režim nebo pro Ukrajince, které tady denně potkáváme na ulicích. Položte si tuhle otázku každý za sebe," apeloval na své kolegy překladatel návrhu Richard Schleis (SPD s podporou Trikolory).
Na něj jako první reagoval primátor města Petr Ryška s tím, že na budově radnice vlajka visí proto, že město chce tímto gestem podpořit Ukrajinu, která je napadená někým silnějším. „Zemi, která kvůli tomu, že je slabší, možná přijde o část svého území. Myslím, že tato země si podporu zaslouží, tím spíš v současné době, kdy to vypadá, že se opravdu bude jednat o tom, že se musí ta slabší země podrobit tomu, že ti silnější o ní budou rozhodovat. Uvědomuji si, že uprchlíci přináší řadu problémů. Že to přináší i další nepříjemnosti. Na druhou stranu si myslím, že nic nepřeváží to, že můžeme svobodně vyjádřit podporu někomu, kdo je nespravedlivě napadán a jehož území je nespravedlivě zabíráno," vyjádřil se Petr Ryška (ODS a KDU-ČSL).
O tom, že umístění ukrajinské vlajky na veřejných budovách rozděluje společnost, je přesvědčená i Hana Šíma (ODS a KDU-ČSL). „Myslím, že úkolem nás zastupitelů je společnost spojovat, nikoliv rozdělovat. Válečné konflikty probíhají po celém světě, jsou a pravděpodobně i nadále budou. A pokud jsou konflikty jinde, tak u nás na magistrátu vlajky nevyvěšujeme. Ráda bych podala protinávrh, a to v tom znění, aby byla ukrajinská vlajka sejmuta a na magistrátu ponechána vlajka jihlavská a česká. Na znamení toho, že chceme společnost spojovat. I Ukrajinci, kteří k nám do Jihlavy přichází, tak se stávají v podstatě Jihlavany," poznamenala Hana Šíma a poukázala na problémy s Ukrajinci, které město musí řešit.
To, že vyvěšení vlajky je tím nejmenším symbolem, co může město udělat, zmínil opoziční zastupitel Vojtěch Šoula (Starostové a NK). A poukázal na partnerské město Jihlavy, na Užhorod. „I proto chápu, že máme na jihlavské radnici ukrajinskou vlajku. Rozhodně nechci sundávat vlajku v době, kdy se akorát navyšují civilní oběti na Ukrajině." Šoula dodal, že společnost spojuje pouze dialog a diskuze.
Jako další diskuzující se zapojil třeba Zdeněk Faltus (ANO 2011). Mimo jiné se zamyslel nad politikou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. „Naší povinností je stát podpořit, podpořit tu zkoušenou zemi, přesto, že řada Ukrajinců jen popíjí a nepracujou. Vlajku bych určitě nesundával. Myslím, že za svobodu se vyplatí bojovat a i umírat," myslí si zastupitel Zdeněk Faltus.
Náměstek primátora Radek Popelka (ANO 2011) zmínil, že řada Ukrajinců touží po návratu na Ukrajinu a že jim nastalá situace není lhostejná. „Já dnes rozhodně nepodpořím sundání ukrajinské vlajky, protože její vyvěšení byla naše svobodná vůle. A je to naše svobodná vůle ji tam nechat být. Je to pro mě symbol podpory každého státu."
Zanechat ukrajinskou vlajku na budově jihlavské radnice chce i náměstek primátora Petr Piáček (ODS a KDU-ČSL). „My si všímáme toho, co se děje na Ukrajině. A ti, co tady žijí s námi a přišli z Ukrajiny, ti všichni za sebou mají silný příběh. A minimálně jednoho člena rodiny mají zapojeného do válečného konfliktu. A pokud se s těmi lidmi budete bavit, tak to pochopíte."
Dalším hlasem, který v debatě zazněl, byl hlas Marka Hovorky (PiFo). Podle něj jednou z rolí zastupitelů je veřejnosti věci vysvětlovat. „V současné chvíli mi váš návrh přijde cynický a divím se, že jste ho nestáhl. To, že tam ta vlajka visí, není samozřejmé. Není to samozřejmé, je to výraz našeho gesta a je dobré, že projevíme názor. V nadsázce bychom se mohli zeptat, zda ji nechceme vyměnit za ruskou vlajku, protože přece to, o co tady jde, je to, že Rusko tu agresi spustilo proto, že chce změnit uspořádání minimálně v Evropě," reagoval opoziční zastupitel Hovorka na Richarda Schleise.
Svůj pohled na věc připojil další náměstek primátora Jiří Pokorný (ANO 2011), který je garantem dobročinného fondu ViZa. „Mohli bychom se dlouho bavit o tom, jak by podpora měla vypadat. Za mě jednoznačně tam má být humanitární apel. Nyní se na Ukrajinu organizuje zhruba deset humanitárních cest. Bohužel, ať si o tom myslíme, co chceme, tak celý ten konflikt rozhodnou velmoci," poznamenal Pokorný.
O slovo se přihlásil také David Beke (ODS a KDU-ČSL). Ani on nerozporoval to, že se všichni ukrajinští uprchlíci v Jihlavě nechovají slušně. „Nad tím vším visí hodnotová rovina, a to je napadení svobodně země agresivním ruským režimem v čele s diktátorem. Je třeba říct, kdo je oběť a kdo agresor. Obětí je Ukrajina, agresorem Rusko. A v tom je schovaná ta symbolika, proč tam má vlajka viset i nadále. To je to nejmíň, co můžeme udělat."
Zachovat ukrajinskou vlajku na budově radnice chce třeba i Jaroslav Drahoš (ANO 2011), kterého mrzí, že se takový bod do zastupitelstva vůbec dostal. „Chtěl bych požádat pana Schleise, zda to nechce stáhnout. Podle mě by tento bod tady vůbec neměl být."
Stranický kolega Richarda Schleise Petr Paul poznamenal, že jiná cesta, než uzavřít dohodu, pro ukončení válečného konfliktu není. „Zatím to ale je tak, že na jedné či na druhé straně je tak milion lidí, kteří jsou bud mrtví, nebo jsou vážně zranění. Válka mi připadá absurdní. Pro mne, ta ukrajinská vlajka, která tady je, já vycházím z toho, jak se říká, že politici dají na válku zbraně, politici válku chtějí a obyčejní lidé do té války dají svoje děti."
Zařazení výše zmíneného bodu k jednání, který přednesl Richard Schleis, zarazil třeba i zastupitele Jaroslava Vymazala (ODS a KDU-ČSL). I on připomněl partnerské město Jihlavy Užhorod a také zapojení Ukrajinců v českém stavebnictví či zdravotnictví.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám