Bartoš: Poplatky za budování studní a domácích čističek se mají snížit

Autoři | Foto Piráti

Poplatky za budování studní a domácích čističek odpadních vod by se měly snížit. Nový stavební zákon platný jen několik dní zvýšil poplatky u těchto malých staveb z 300 korun na 10 tisíc korun. Novinářům to v Jihlavě řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Ke změně bude podle něj nutná úprava legislativy týkající se stavebního procesu, například zákona o obnovitelných zdrojích. Nedává smysl, aby byly malé a jednoduché vodní stavby zpoplatněné stejně jako stavby složitější, uvedl Bartoš.

Místo v kategorii obecných staveb by měly být studny a čističky v kategorii staveb jednoduchých. „Je to věc, která procházela sněmovnou a nikdo si toho asi v danou chvíli nevšiml, protože hlasy pro stavební zákon dala i opozice – SPD a ANO. My zjednáváme nápravu. Jakmile bude nějaký nosič, což může být další balíček zákonů o obnovitelných zdrojích, ale i nějaký jiný, který sahá do stavebního zákona - protože nechceme dělat přílepky - tak se to dá udělat. Může to být i nějaká rychlá novela,“ řekl Ivan Bartoš.

Pokles poplatku, který by podle něj mohla Sněmovna schválit ještě letos, bude výrazný, dodal. Přesnou výši neuvedl. „U čističek odpadních vod jde podle mě o veřejný zájem a ten poplatek by měl být co nejnižší. Nedokážu říct, zda bude 1000 korun nebo 300 korun. Každopádně to jsou věci, které bychom měli občanům zpřístupnit a jít jim v tom naproti," řekl hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS a STO) po jednání s ministrem.

Bartoš navštívil Vysočinu kvůli nedávnému zavedení digitalizovaného stavebního řízení, které se neobešlo bez problémů a výpadků. Úředníci by podle Schreka uvítali podrobnější manuál, jak mají stavební řízení vést, intenzivnější školení a správné stanovení rolí v digitálním systém pro úředníky a dotčené orgány. Krajský odbor územního plánování a stavebního úřadu zatím v novém systému neobdržel žádné podání.

Nový stavební zákon: Jsme extrémně zahlceni, nejsme dostatečně proškoleni, naříká vedoucí jihlavského úřadu

Od pondělí 1. července začal v ČR platit nový stavební zákon a s ním spojená digitalizace stavebního řízení pro pozemní stavby jako bytové či rodinné domy. Navíc některá povolení zdraží. V souvislosti s těmito novinkami mají za sebou i před sebou...

Nový stavební zákon začal platit v pondělí 1. července pro všechny typy staveb. Norma například ruší dvojí povolování staveb a územní a stavební řízení slučuje do jednoho. Stavební úřady budou samy obesílat ostatní úřady a získají jejich vyjádření v takzvaném koordinovaném závazném stanovisku. Na konci by mělo být jediné razítko pro stavebníka. Nastaveny také budou lhůty pro vyřízení povolení a zákon zavádí nové rozdělení staveb. Povolení některých staveb od začátku prázdnin zdražila, což se týká právě studní, malých čističek nebo garáží.

Úřady a stavebníci mají při stavebním řízení komunikovat v propojených systémech - Portálu stavebníka pro občany a Informačním systému stavebního řízení pro úředníky.

V prvních dnech se provoz systému neobešel bez obtíží. Systémy bude ministerstvo pro místní rozvoj v několikadenních odstupech postupně opravovat a doplňovat o další funkce.

Zatím na Portálu stavebníka uživatelé podle Bartoše rozpracovali 2500 žádostí o povolení a 284 jich podali. Celkem ministerstvo eviduje 8 tisíc přihlášení do nového systému stavební správy.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, stavby, správa, zákon, digitalizace, Bartoš

Komentáře

Tomáš Nosek

Ivan Bartoš (Piráti) zatím zkazil, na co sáhl. Nejlépe by udělal, kdyby úplně a navždy odešel z politiky.

Sobota, 6. července 2024, 22:21Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.