Od pondělí 1. července začal v ČR platit nový stavební zákon a s ním spojená digitalizace stavebního řízení pro pozemní stavby jako bytové či rodinné domy. Navíc některá povolení zdraží. V souvislosti s těmito novinkami mají za sebou i před sebou náročné dny úředníci například i jihlavského stavebního úřadu. Vedoucí úřadu Michal Jarco říká, že jsou úředníci v Jihlavě extrémně zahlceni.
Nový stavební zákon například ruší dvojí povolování staveb a územní a stavební řízení slučuje do jednoho. Stavební úřady budou samy obesílat ostatní úřady a získají jejich vyjádření v takzvaném koordinovaném závazném stanovisku. Na konci by mělo být jediné razítko pro stavebníka. Nastaveny také budou lhůty pro vyřízení povolení, zákon zavádí nové rozdělení staveb. Některá povolení zdraží.
Stavební řízení bude pro všechny účastníky v digitální podobě prostřednictvím Portálu stavebníka a dalších informačních systémů. Od července dostanou stavebníci všechna povolení, vyjádření a dokumentaci on-line. Úřady a stavebníci budou komunikovat v propojených systémech, tedy Portálu stavebníka pro občany a Informačním systému stavebního řízení pro úředníky. Systémy budou fungovat v internetovém prohlížeči.
Systém se bude v budoucnu vyvíjet a automatizovat. Všichni účastníci budou pracovat se stejnou verzí a budou mít on-line přehled o stavu řízení. V systému bude možné spravovat spisy, ale také přijímat, vytvářet a odesílat potřebné dokumenty, či přistupovat k různým registrům, katastru nemovitostí a dalším datovým zdrojům státu.
Nově se stanovují lhůty pro vydání rozhodnutí ze strany úřadů. Například pro stavbu rodinného domu bude rozhodnutí o povolení trvat 30 dní a u složitějších staveb typu dálnice nebo elektrárna do 120 dní.
Ve spojitosti s novým stavebním zákonem si stavebníci budou muset sáhnout hlouběji do kapsy, protože podraží povolení některých typů staveb. Nejvýrazněji zdraží žádost o výkop studny ze 300 na 10 tisíc korun. Zdraží ale také povolování garáží z tisícovky na 5 tisíc korun a prodloužení platnosti stavebního nově nevyjde na tisíc, ale dva tisíce korun.
Současně s novým stavebním zákonem začíná platit šest nových vyhlášek, které se zákonem souvisí. Ruší některé zastaralé technické parametry na výstavbu a upravují způsob vypracování dokumentace.
O zahlcení teď mluví vedoucí stavebního úřadu v Jihlavě Michal Jarco. Úředníci v Jihlavě jsou teď poslední týden zahlceni stovkami žádostí, které tím, že byly doručeny před 1. červencem, budou úředníci vyřizovat ještě podle starého stavebního zákona.
„Je to neskutečný nápor jak na podatelnu magistrátu, tak na pracovníky stavebního úřadu – stohy a stohy dokumentací a žádostí, většinou neúplných, ve kterých chybějí doklady apod. Tyto žádosti nebudou ještě vyřizovány v nově zavedeném Informačním systému stavebního řízení (ISSŘ), ale klasicky jako doposud. V uplynulých dnech k nám na úřad přicházelo každý den i přes 100 žádostí. Původně jsme odhadovali nárůst počtu žádostí na dvoj až trojnásobek. Mýlili jsme se. Máme v Jihlavě 1000% nárůst žádostí o stavební řízení a jsme extrémně zahlceni,“ povzdechl si Michal Jarco.
Jeho kolegové dopisud nemají nové žádosti, které jsou od včerejška podávané přes zmíněný Portál stavebníka. „Jestli funguje portál stavebníka, to je otázka pro někoho jiného. Ten slouží pro stavebníka jako jakási vstupní brána pro podávaní elektronických žádostí a dokumentace. Úředník stavebního úřadu se pak k těmto datům dostane v ISSŘ, ve kterém pak dále povede řízení a bude vydávat rozhodnutí,“ vysvětluje Jarco.
Jihlavští úředníci se do ISSŘ v tuto chvíli dostanou bez problému, ale namísto záměrů, které by se měly týkat pouze Jihlavy, tam vidí záměry z celé republiky. „A to je asi špatně. Podle našich informatiků, kteří zapojují a nastavují nově dodané počítače, je problém také s nastavením rolí pro jednotlivé pracovníky, které nastavuje v úvodu lokální administrátor,“ jmenuje Jarco s tím, že to, že systém nebyl odzkoušený, je podle něj velký problém. Úředníci mají za sebou školení, které je mělo všem výše zmíněným novinkám naučit.
Podle Jarca ale byl počet školení nedostatečný. „Dokonce nám nebyl ani předvedený praktický postup od podání žádosti, přes provedení jednotlivých úkonů v řízení, jejich podepsání a vypravení, i když na on-line školeních to řada sledujících několikrát požadovala. Skutečně nikdo neví, do čeho jdeme a co nás v nejbližší době čeká,“ zamyslel se vedoucí jihlavského stavebního úřadu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.