Jihlavské Horácké divadlo v loňském roce hospodařilo s přebytkem 300 tisíc korun. Na představení zavítalo téměř 57 tisíc diváků, což je o 2 100 víc než v roce 2014. Náklady na provoz v roce 2015 dosáhly 40,5 milionu korun
V loňském roce, pro divadlo jubilejním, protože slavilo 75 let od svého vzniku, pro diváky bylo nachystáno sedm premiér a dalších sedm samostatných představení v rámci speciálních akcí.
Kraj Vysočina jako zřizovatel poskytl divadlu na úhradu provozních nákladů 29,7 milionu korun, ministerstvo kultury přispělo částkou 1,065 milionu korun. Město Jihlava poskytlo loni divadlu 26 tisíc korun na financování jazzových koncertů v divadelním klubu.
Vstupné do divadla v loňském roce podražilo zhruba o desetikorunu. I přes navýšení ceny vstupného se Horácké divadlo řadí podle ředitele Ondreje Remiáše stále k nejlevnějším v České republice. Zvýšené tržby se týkají zejména období od října do konce roku. „Diváky zřejmě zaujaly atraktivní tituly, zvýšil se počet zájemců o dárkové a kuponové vstupenky. Také díky tomu jsme hospodařili s přebytkem,“ uvedl Remiáš.
Horácké divadlo podle ředitele v roce 2015 učinilo první kroky k naplnění strategie, jejíž podstatou je rozšiřování nabídky. Divadlu jde o uspokojení širší divácké základny a obohacení diváckého prožitku. Měřítkem úspěšnosti by podle Remiáše měla být umělecká kvalita.
Větší počet diváků, kteří loni přišli do Horáckého divadla, odpovídá nárůstu počtu odehraných představení vlastních inscenací na velké scéně. V meziročním srovnání jich bylo o osm víc. Průměrná návštěvnost loni dosáhla 89 procent kapacity. „Pro srovnání, průměrná návštěvnost českých divadel se pohybuje mezi 60 až 70 procenty,“ sdělil Remiáš.
Divadlo má 20 abonentních skupin, které využívá 4 574 předplatitelů. Horácké divadlo loni zaměstnávalo 67 lidí, z nichž 20 je stálých hereckých angažmá. Tržby ze vstupného se mírně zvýšily na 7,6 milionu korun.
Vedle šesti premiér na velké scéně a jedné pohádky na malé scéně pokračovalo Horácké divadlo v cyklu čtení pohádek pro děti a zahájilo také sérii improvizačních večerů. K tradičním akcím pro veřejnost, jako je Den otevřených dveří či Noc divadel, začalo divadlo samostatně organizovat programy otevřené veřejnosti v prostorách mimo divadelní sály, s obsahem zejména vlastní divadelní tvorby, ale také z oblasti výtvarné a hudební.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.