středa 20. listopadu 2019 Nikola

RECENZE: Nejunavenější filmová sága se vrací

Po šesti letech opět na plátna kin vyplouvají karibští piráti v čele s Johnnym Deppem aka Jackem Sparrowem. A kupodivu to není shledání tak nepříjemné, jak by se po předchozí části s názvem Na vlnách podivna mohlo zdát.

Předchozí piráti totiž byly přesně tím, co nazýváme nastavovanou kaší. Orlando Bloom i Keira Knightley se rozhodli sérii opustit a tak pozornost filmařů přešla na postavu Jacka Sparrowa v podání Johnnyho Deppa. Sparrow z vedlejší postavy přešel do popředí a to byla obrovská chyba. Vyčpělý humor, příběh vycucaný z prstu, nesympatické postavy, to vše rezonovalo tak silně že nikdo další pokračování snad ani nechtěl. Snímku se přesto podařilo vydělat neuvěřitelné peníze a tak tu máme další pokračování.

Děj je zasazen 5 let po události Na vlnách podivna a asi 20 let za události Na konci světa (což je mimochodem neuvěřitelný scénáristický bullshit ale je to film, takže se to pokusím ignorovat). Jack Sparrow chlastá jako ďas, protože tak trochu ztrácí smysl života. Chlastá dokonce tak moc, že se vzdá svého kouzelného kompasu za bednu rumu. A to neměl dělat. Z temnoty se probouzí duch kapitána Salazara připravený k pomstě na Jackovi. Jediná možnost jak se zachránit je uzavřít pakt se synem Willa Turnera Henrym a mladou astroložkou carinou, jež všichni považují za čarodějnici a vydat se hledat Poseidonův trojzubec, který má moc zlomit všechny kletby oceánu.

Je fajn vidět, že tvůrci pochopili, že Jack Sparrow je charakter, který se musí servírovat jen po dávkách a udělali z něj opět víceméně vedlejší postavu. Roli hlavních hrdinů přebírá Henry s Carinou, podobně jako Will a Elizabeth v původní trilogii. Humor je oproti čtyřce opravdu zábavný a konečně nemá člověk pocit (po opulentí trojce), že sleduje nízkonákladové pokračování pro DVD. Pochvalu si zaslouží i Javier Bardem, jehož záporák Salazar má charisma a hlavně jasný plán a cíl. Navíc, snímek působí uzavřeným dojmem a nebýt potitulkové scény, mohl by i skutečně být posledním dílem série. No jo, dokud to sype, že?

Co už tak nepotěší, je trochu slabší děj, jež se semtam plácá na místě a přemýšlí kudy se vydat. Vyloženě hloupě pak působí camea Orlanda Blooma a Keiry Knightly (nejlépe vydělané peníze v jejich kariéře) a snaha vysvětlovat nemagičnost současného oceánu.

Každopádně pokud se v kině rádi bavíte, jsou pro vás pátí piráti ideální volba. Není to sice žádná pecka, kterou si budete chtít pouštět pořád dokola, ale v těchto teplých letních dnech malý výlet za dobrodružstvím na moři v chládku vašeho oblíbeného kinosálu neuškodí.

HODNOCENÍ: 70%

Hodnocení předchozích částí:

PIRÁTI Z KARIBIKU: PROKLETÍ ČERNÉ PERLY - 80%

PIRÁTI Z KARIBIKU: TRUHLA MRTVÉHO MUŽE - 70%

PIRÁTI Z KARIBIKU: NA KONCI SVĚTA - 70%

PIRÁTI Z KARIBIKU: NA VLNÁCH PODIVNA - 40%

Autoři

Štítky piráti, recenze, kino, film, hodnocení

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.