Počasí dnes-4,2 °C, zítra-5 °C
Pondělí 13. ledna 2025  |  Svátek má Edita
Bez reklam

VIDEO: Do DKO v Jihlavě mohou po úpravách i handicapovaní. Hodně nám to pomůže, pochvaluje si vozíčkář

Jihlavský Dům kultury a odborů (DKO) má za sebou bohatou historii, která sahá do roku 1961. Dnes se oficiálně poprvé otevřel i handicapovaným, a to díky nově vybudované nájezdové rampě a vnitřní plošině v předsálí, která imobilní návštěvníky pak doveze k výtahu. Ten následně bezpečně dopraví návštěvníky kulturních akcí do obou sálů – tedy do toho menšího divadelního i většího společenského.

„DKO se symbolicky dnešním dnem stává bezbariérovým, alespoň tedy hlavní sály. Od samého počátku v roce 1961, kdy byl DKO slavnostně otevřen, tak zde byly samé bariéry, a to kvůli tomu, jak je dům komplikovaný, jak je náročná jeho struktura. Do obou sálů – do divadelního i společenského, vždy vedly schody,“ nastínil novinářům dnes dopoledne Petr Palovčík, jednatel DKO Jihlava.

Pro pořadatele to vždy byl nemalý oříšek. Například ochranka vynášela handicapované návštěvníky i s vozíčkem do schodů. Palovčík uvedl, že se setkal i s lidmi, kteří řekli, že do DKO nikdy nepůjdou, a to kvůli tomu, že DKO není bezbariérový.

Řešení se snažila najít už předchozí jednatelka DKO Věra Podhorská, opakovaně jednala s jihlavskými architekty. Vždy ale neúspěšně. „Kvůli složité struktuře budovy nikdy nenašli místo, které by umožňovalo sály smysluplně propojit. V roce 2019 se u nás konal architektonický seminář, který se věnoval městskému urbanismu. Byl zde i mladý architekt Karel Janča, a když jsem s ním dům procházel a informoval o problémech, tak řekl, že by se nad tím zamyslel a snažil se najít řešení,“ vrátil se Palovčík do předcovidové doby.

To zmíněný architekt našel v jediném možném místě formou dostavby tak, aby sály bylo možné propojit. Místo se nachází v předsálí divadelního dálu.

Celkové náklady na úpravy v DKO Jihlava se dostaly na 7,5 milionu korun. Projektantem byl Otakar Němeček ze Spa atelier.

A vyvstal další problém, a tím bylo financování. S tím Palovčíkovi pomohla poslankyně Parlamentu ČR Eva Decroix (ODS), stejně jako bývalý hejtman Vysočiny a také člen správní rady nadace ČEZ Vítězslav Schrek (ODS). Ti Palovčíka propojili s kompetentními osobami, a plošina s výtahem mohly být vybudovány díky grantu z nadace ČEZ, a to ve výši 3,6 milionu korun.

Výrazná pobídka pro majitele 

„To byla výrazná pobídka pro majitele DKO, kterým jsou odborové svazy. V druhé polovině loňského roku byl zrealizován nájezd k hlavnímu vstupu, kdy se každý handicapovaný občan dostane k plošině, ta jej dopraví nahoru k výtahu, který jej dopraví buď o jedno poschodí níž do divadelního sálu nebo ho vyveze nahoru do sálu společenského,“ popsal Palovčík.

Plošina byla instalována na podzim 2024, poprvé byla využita na mezinárodním filmovém festivalu. Výtah jako takový byl uvedený do provozu na začátku prosince. „Výtah je velký, umožňuje přepravu nejen osob, ale i nákladu, a to i do vrchního společenského sálu. Což je i hodně praktické,“ dodal jednatel DKO.

Pro vozíčkáře jsou vyhrazená čtyři místa v divadelním sále, a to na balkoně, podle Palovčíka je však možno v případě potřeby přidat i další místa.

Jak je to s toaletami? 

Handicapovaní návštěvníci akcí mohou v DKO využít i bezbariérové toalety, tam se dříve dalo dostat pouze po schodech. Dnes jsou díky plošině v blízkosti divadelního sálu mnohem lépe dostupné. „Nahoře ve společenském sále jsou toalety umístěny v mezipatře, tak je to komplikované. Vždy je tu ale přítomný pořadatel, který by měl při příjezdu na akci umožnit dostání se do sálu, takže počítáme s tím, že si jen vymění kontakty, a ve chvíli, kdy si člověk bude potřebovat takzvaně odskočit, tak se o něj pořadatel vždy postará. Takže sjedou dolů a využijí bezbariérové toalety,“ zmínil dále Palovčík.

DKO v číslech

Dům kultury a odborů v Jihlavy byl slavnostně otevřený v roce 1961. 

DKO ročně pořádá kolem 300 akcí. Od menších pro desítky lidí po větší akce, kam přijde třeba i tisíc lidí, zde jde o koncerty nebo třeba plesy. Za rok DKO navštíví kolem 95 tisíc lidí.

Menší divadelní sál má kapacitu 506 míst, velký společenský sál pojme až 1000 lidí.

V roce 2025 je z větších akcí v plánu koncert kapel Mig 21, Pražského výběru nebo třeba Tří sester.

Pravidelnými návštěvníky kulturních akcí v jihlavském DKO jsou Plevovi z Brtnice. „Jezdíme všude, po celé republice. I do divadel v Praze. Zajímáme se o kulturu. Syn Honza má koníčka, že sbírá podpisy slavných osobností. Už jich má na 700. I tady v odboráku často navštěvujeme kulturní akce. Když někam jedeme, tak většinou musíme zjišťovat, jak to tam je s bezbariérovostí,“ řekl dnes dopoledne Richard Pleva z Brtnice na Jihlavsku.

„Je to výrazný posun." 

Do Jihlavy přijel se svým handicapovaným synem, jenž dodal, že plošinu a výtah v DKO využil už vícekrát. „Je to výrazný posun, mnohem lepší, je to super. Hodně to pomůže,“ usmíval se Jan Pleva.

Plošinu, která vozíčkáře doveze k výtahu, si může handicapovaný návštěvník obsluhovat sám, případně pomůže obsluha. Důležitý je klíček, který umožňuje její provoz. Plošina je vybavena záložní baterií v případě výpadku elektřiny. Lze ji ovládat i manuálně.

Ohodnoť článek

Foto Lenka Dvořáková

Štítky handicap, kultura, výtah, vozíčkář, DKO, Jihlava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

VIDEO: Do DKO v Jihlavě mohou po úpravách i handicapovaní. Hodně nám to pomůže, pochvaluje si vozíčkář | Kultura | Zprávy | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.