Síla nového dokumentu režiséra Tomáše Hlaváčka Dům bez východu je v jeho plastičnosti a v tom, jak realistický obraz obchodu s chudobou přináší. V Jihlavě se na tom shodli účastníci besedy, která byla na programu Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Na festivalu měl snímek zařazený v soutěžní sekci Česká radost premiéru.
Besedy se zúčastnili komunitní pracovnice, antropologové i kriminolog. „Je to velmi silný příběh osobního hrdinství lidí, kteří toho mají hodně co ztratit,“ řekl k filmu Václav Walach, kriminolog, který se dlouhodobě věnuje vztahu mezi zločinem a bydlením.
Dokument zachycuje život v jednom z domů v brněnských Židenicích, praktiky, které vůči nájemníkům uplatňuje provozovatel ubytovny, a snahu nájemníků domoci se zastání. Tvůrci dům představují jako zástupce stovek obdobných domů v České republice. „Zvenku to vypadá jako normální dům, uvnitř je to horor,“ konstatoval režisér filmu Tomáš Hlaváček.
V brněnském domě v ulici Markéty Kuncové přezdívaném Kuncovka nechal nejprve ubytovat romského aktivistu Julka, spolu s ním v domě trávil čas. Bydlel tam asi čtyři měsíce. „Majitel se velice rychle dozvěděl, že námi dosazený nájemník podporuje ostatní v tom, aby si bránili svá práva, aby se bránili jednání, které jsme vnímali jako protiprávní,“ uvedl Hlaváček. Pro obyvatele ale byl dokument jistou nadějí.
V domě bydlela i Milada Bílá, jedna z aktérek filmu, která na jihlavský festival přijela. Doufala, že díky dokumentu se změní chování provozovatele ubytovny. Film viděla v Jihlavě poprvé. „Dolehlo to na mě, hned jsem měla slzy a takové svírání na hrudi, protože se mi to všechno vrátilo,“ vzpomněla Bílá. Z domu se jí podařilo odstěhovat, pracuje na částečný úvazek a bydlí na jiné ubytovně. „I když mi chybí kontakt s lidmi tam, už bych se na Kuncovku nevrátila,“ dodala Bílá.
Ve snímku Hlaváček zachytil praktiky podplácení a vydírání a to, jak je těžké se bezpráví bránit. „Ukázalo se, jak je ten systém vlastně nefunkční v obraně lidí, kteří nedisponují prostředky zaplatit si právníka a právní pomoc,“ popsal.
Chtěl, aby měl jeho dokument premiéru na domácím festivalu a aby téma podmínek bydlení nejchudších lidí v Česku otevřel širší veřejnosti. „Nechtěli jsme čekat rok, jen kvůli nějakému festivalovému kolečku. Vnímali jsme, že Ji.hlava už je mezi lidmi institut, na který je fokus, na kterém se otevírají závažná témata. Chtěli jsme, aby to opravdu zarezonovalo,“ vysvětlil Hlaváček.
Podle Barbory Bírové z Platformy pro sociální bydlení, která se dnešní festivalové diskuze účastnila, lidí v bytové nouzi v Česku neustále přibývá. Přibývá i těch, kteří se do ní rodí a neznají jiné bytové standardy. Bytová nouze se podle ní dotýká až 62 tisíc dětí.
Sobota, 7. září 2024, 19:50
Zhruba měsíc a půl zbývá do letošního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. V souvislosti s touto významnou kulturní akcí v pátek poprvé, tak jako každý rok, do ulic vyjel festivalový autobus s novým vizuálem. Ten nahradil festivalový trolejbus,...
Snímek Dům bez východu se na festivalu, který v Jihlavě potrvá do 3. listopadu, promítal poprvé ve čtvrtek. Znovu na něj mohli lidé jít v pátek v 19:00 a v neděli v 16:30.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.