pátek 7. srpna 2020 Lada

Románovou kroniku Rok na vsi v sobotu ve své premiéře představí jihlavské Horácké divadlo

Literární počin bratří Mrštíků nastudovali herci krajského Horáckého divadla Jihlava. Příběhy obyvatel vesničky Habrůvka z období na sklonku 19. století a pod dohledem režiséra a uměleckého šéfa Divadla Pod Palmovkou Michala Langa představí premiérově tuto sobotu 10. prosince v 19:00 na Velké scéně.

„​Stěžejním tématem je kruh jako společenství, jeho pevný řád a pravidla. Téma kruhu, kdy jedinec je závislý na fungování celé pospolitosti,“ uvedla dramaturgyně Horáckého divadla Barbora Jandová.

„Krajské a zároveň jediné profesionální divadlo na Vysočině nám dělá velkou radost. Aktuálně hraná představení mají velký úspěch a herci v nich dokazují, že jsou schopni uchopit i výrazně náročná témata. Vzpomenu, že hlediště pravidelně vyprodává muzikál Adéla ještě nevečeřela, který opravdu stojí za to zhlédnout,“ uvedla náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.

Divadelní adaptaci Aloise a Viléma Mrštíků zpracoval v roce 1993 Miroslav Krobot. Jeho dramatizace zhušťuje všechny motivy rozsáhlého románu do několika dějových linek a je mimořádnou příležitostí pro celý herecký soubor, kde každá postava na nevelké ploše několika výstupů musí vystihnout svůj charakter a příběh.

Stěžejní dějovou linkou Roku na vsi je zničující „hříšný“ vztah místního obchodníka a majitele hospody Cyrila Rybáře (hraje František Mitáš) s místní „Messalinou“ Vrbčenou (Lenka Schreiberová). Další dějovou osu tvoří příběh starostova syna Antoše (Daniel Ondráček) a příběh jeptišky Amáty (Tereza Otavová). Na ně se nabalují osudy ostatních – jejich rodin, lásek i nepřátel. Rok na vsi není žádným idylickým žánrovým vesnickým obrázkem – je plný vášně, lásky, pudů a živočišnosti.

Rok na vsi, ve kterém si zahraje 23 herců a také žáci literárně-dramatického oboru ZUŠ Jihlava v dětských rolích, je 953. premiérou na Velké scéně a zároveň čtvrtou premiérou letošní 77. sezony Horáckého divadla Jihlava.

Tisková zpráva | Zdroj Kraj Vysočina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.