Aktuálně

Přes Jihlavsko se budou přesouvat američtí vojáci, vjet do konvoje je zakázané více...

Zemřel bývalý náměstek primátora František Zelníček více...

Jihlavu dál svírají uzavírky. Nově jsou v Evžena Rošického, Fibichově a u zoo více...

Jihlavské Muzeum Vysočiny připravuje unikátní výstavu fotografií z první světové války

Autoři | Foto Lenka Dvořáková

Sbírku fotografií a předmětů z první světové války z pozůstalosti třebíčského rodáka Antonína Kurky ukáže výstava s názvem Velká válka 1914-1918 objektivem vojáka, kterou připravuje jihlavské Muzeum Vysočiny. Poprvé ve velkém rozsahu veřejnosti zpřístupní jedinečný soubor fotografií pořízených příslušníkem jihlavského 81. pěšího pluku za první světové války a jeho působení v československých legiích. ČTK to oznámil historik Muzea Vysočiny Radim Gonda.

„Jedinečnost sbírky spočívá v počtu několika set dochovaných a popsaných snímků pořízených jedním autorem,“ uvedl Gonda. Sbírka podle něj představuje mimořádně hodnotnou kolekci dokumentující život i smrt vojáků pocházejících z širší oblasti Českomoravské vysočiny nasazených na východní i italské frontě.

Kurka se narodil v roce 1888 jako jedno z devíti dětí mlynáře v Řípově. V srpnu 1914 nastoupil jako poddůstojník v záloze ke štábu 81. pěšího pluku v Jihlavě. Ve stejném roce umírá ve věku 24 let na frontě jeho bratr, desátník 6. pluku dragounů Arnošt Kurka, který se stal zároveň prvním padlým občanem Třebíče v první světové válce. Po řadě válečných útrap se Kurka vrátil do vlasti a k rodině začátkem roku 1920.

„Jako jeden z mála vlastnil fotoaparát a tomuto koníčku zcela propadl. Za dobu svého pobytu na frontě nafotil přes 500 unikátních fotografií míst, kterými prošel, a lidí, s kterými se na frontě setkal,“ uvedl Gonda.  Všechny jeho pečlivě a přesně popsané, datované fotografie se dochovaly do dneška i s většinou negativů. „Tyto fotografie tvoří v dnešní době unikátní sbírku, která se řadí k největším dochovaným souborům fotografií z první světové války vytvořeným jedním autorem,“ dodal Gonda.

Výjevy z bojišť i zničených obcí, hroby padlých vojáků, jež se podařilo identifikovat, i chvíle odpočinku ve frontovém zázemí na území současné Ukrajiny a severní Itálie přibližují těžkou životní zkušenost, kterou musely před sto lety projít tisíce mužů odvedených ze svých domovů na Vysočině. V závěru výstavy jsou zařazeny fotografie z dlouhé cesty legionářů lodí z Vladivostoku přes Čínu, Indický oceán a Egypt zpět do Evropy.

Vedle fotografií uvidí návštěvníci výstavy také předměty z pozůstalosti Antonína Kurky, jako je jeho fotoaparát, pomůcky pro zpracování fotografií, vojenské mapy se zakreslenými pozicemi, dalekohled, kompas, ale i součást japonského zdobného dámského oděvu či ruský samovar.

Výstava začne ve čtvrtek 22. září v 17 hodin. Její součástí bude v úterý 27.  září v 17 hodin v Malovaném sále muzea přednáška Radima Kapavíka, předsedy spolku Signum belli 1914, nazvaná Jihlavský 81. pěší pluk na frontách první světové války.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky první světová válka, Muzeum Vysočiny Jihlava, Antonín Kurka, výstava, italské tažení, Českomoravská vrchovina, SIGNUM, Itálie, Řípov, Evropa

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.